Istnieją w zasadzie tylko dwa sposoby walki z hałasem w mieście. Pierwszy to ograniczenie ruchu drogowego. Część tranzytowego ruchu ulicznego jest wyprowadzana na zewnątrz miast lub ich centrów na obwodnice lub specjalnie wydzielone drogi szybkiego ruchu przebiegające przez miasta.

Drugi sposób walki z hałasem to ekrany akustyczne. Budowa ekranów akustycznych wzdłuż dróg pozwala uchronić znajdujące się za nimi mieszkania i ludzi przed nadmiernym hałasem. Ekran akustyczny dzięki specjalnej konstrukcji może pochłaniać falę dźwiękową lub ją odbijać i następnie rozpraszać. Ekrany akustyczne pochłaniające zbudowane są z kilku warstw różnego rodzaju materiałów.

Podstawa to stalowa, drewniana lub wykonana z tworzyw sztucznych rama i wypełnienie – z wełny mineralnej, drewna, betonu z różnymi dodatkami, np. trocin drzewnych lub porowatych tworzyw sztucznych. Ich działanie polega na wchłonięciu fali dźwiękowej i następnie jej przetworzeniu w energię cieplną. Niestety ekrany pochłaniające falę dźwiękową są stosunkowo grube, ciężkie i nieprzeźroczyste. Ich montaż przy drogach wymaga potężnych konstrukcji słupowych palowanych w ziemię na głębokość co najmniej taką samą na jaką wysokość są wznoszone ekrany akustyczne. W wyniku ustawienia ekranów akustycznych przy drogach powstają ciągnące się kilometrami jakby tunele zasłaniające widok na miasto z obu stron jezdni. Domy szczególnie niskie lub najniższe kondygnacje bloków mieszkalnych często są pozbawione dostępu naturalnego światła i odgrodzone nieestetycznymi wysokimi masywnymi ścianami ekranów akustycznych.

Dlatego w miejscach w których jest to konieczne montuje się ekrany szklane – przeźroczyste wykonane z grubego, bezpiecznego szkła akrylowego. Działanie ekranów akustycznych przeźroczystych polega na zatrzymaniu fali dźwiękowej i jej odbiciu w wyniku czego następuje jej rozproszenie. Niestety mają niższą skuteczność w zmniejszeniu natężenia hałasu. Mimo mniejszej wagi jednego metra kwadratowego ekranu konstrukcje do ich montażu są równie ciężkie i solidne – wysoka ściana z ekranów akustycznych narażona jest bowiem na potężne siły wiejącego wiatru i dlatego nie można zrezygnować z solidnego palowania słupów nawet pod lżejsze ekrany akustyczne. Ekrany akustyczne przeźroczyste stanowią też nie lada zagrożenie dla… przelatujących ptaków, które po prostu ich nie widzą i często uderzają w nie z dużym impetem. Antidotum na to jest naklejenie na ekrany sylwetek drapieżnych ptaków dzięki czemu mniejsze ptaki omijają je z daleka.

Należy wspomnieć, że do wszystkich wyżej wymienionych uciążliwości dochodzą dodatkowe i wcale niemałe koszty związane z ekranami akustycznymi. Ekrany są często usytuowane tuż przy jezdniach więc zimą bardzo często ulegają zachlapaniu i zabrudzeniu przez bryzgające spod kół przejeżdżających samochodów błoto pośniegowe. Po sezonie zimowym muszą być umyte. Drogi posypywane są w zimie środkami chemicznymi powodującymi dodatkowo korozję stalowych elementów ekranów akustycznych a tym samym przyśpieszone ich niszczenie. Ekrany akustyczne często wykorzystywane są również jako świetne miejsce na namalowanie graffiti. Usunięcie graffiti z porowatej powierzchni ekranów akustycznych jest bardzo trudne i najczęściej jest ono po prostu zamalowywane co jednak prowadzi do obniżenia estetyki powierzchni ekranu.

Ekrany akustyczne są niewątpliwie rozwiązaniem problemu hałasu – niestety bardzo drogim, skomplikowanym i często nieestetycznym – często jest to jednak jedyne dostępne rozwiązanie. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak takie projektowanie miast i dróg przez nie przebiegających aby rolę ekranu akustycznego pełniły np. naturalne lub sztuczne nasypy ziemne, pasy zieleni lub strefy buforowe pomiędzy domami i blokami a głośnymi ruchliwymi drogami. Zyskają na tym wszyscy – nasze otoczenie i my sami. Nie będzie wysokich i długich tuneli z ekranów akustycznych, będzie więcej miejsca dla ludzi i co równie ważne – takie rozwiązanie będzie z pewnością znacznie tańsze…

Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.weldon.pl/

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *