Co to jest certyfikacja maszyn

Proces certyfikacji maszyn obejmuje szereg prac weryfikacyjnych w obrębie konkretnych urządzeń oraz instalacji, celem zbadania ich zgodności z prawnie obowiązującymi normami. Uzyskanie odpowiedniego certyfikatu jest konieczne, aby maszyny te zostały dopuszczone do pracy i dalszego obrotu. Certyfikacja może obejmować również działania recertyfikacyjne, w przypadku urządzeń oraz instalacji poddawanych modernizacji.

Dlaczego certyfikacja maszyn jest niezbędna?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi wymogami unijnymi, warunek dostosowania się do określonych przepisów związanych z higieną oraz bezpieczeństwem pracy obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich UE, włącznie z Polską. Zbiór poszczególnych przepisów uwzględnia również punkty związane z projektowaniem i produkcją maszyn, przeznaczonych do użytku własnego lub trafiających do obrotu międzynarodowego i krajowego. Zgodnie z dyrektywą maszynową ATEX 2006/42/WE, wszyscy wytwórcy i posiadacze tego typu maszyn zobowiązani są do pozyskania certyfikatu dla kompletnego asortymentu.

nabudowie.info

Certyfikacja maszyn krok po kroku

Proces certyfikacyjny rozpoczyna się od wstępnej identyfikacji narzuconych przepisów zasadniczych oraz szczegółowych, włącznie z poszczególnymi dyrektywami Nowego Podejścia oraz wszystkimi normami zharmonizowanymi. Następnie przygotowywana jest niezbędna dokumentacja techniczna. Po udowodnieniu zgodności, wykonywane jest szczegółowe badanie oraz podstawowa analiza ryzyka. Certyfikacja maszyn uwzględnia sporządzenie instrukcji obsługi oraz nadanie oznakowania CE. Na koniec wystawiana jest pożądana deklaracja zgodności.

Oznaczenie CE

Nadanie rozpoznawanego, uznawanego na rynkach europejskich oraz światowych oznaczenia CE możliwe jest jedynie w przypadku certyfikacji maszyn zakończonej pozytywnie. Obecność tego znaku jest obowiązkowa w przypadku wszystkich maszyn, które przeznaczone będą do użytku własnego lub trafią do obrotu międzynarodowego oraz krajowego. Oznakowanie CE jest także rzeczywistym dowodem na to, że maszyna została profesjonalnie oceniona pod kątem ryzyka spowodowania przez nią jakiejkolwiek sytuacji niebezpiecznej dla zdrowia i życia ludzkiego.

Deklaracja zgodności WE

Wystawienie deklaracji zgodności jest zwieńczeniem skrupulatnego procesu certyfikacji. Dokument ten jest obowiązkowy w przypadku maszyn przeznaczonych do bezpośredniej eksploatacji. Obecność deklaracji zgodności pozwala na dopełnienie wszystkich wymaganych formalności, dzięki czemu w ostateczności maszyna dopuszczana jest do użytkowania oraz sprzedaży.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

One thought on “Co to jest certyfikacja maszyn?”
  1. Wszyscy producenci i dystrybutorzy wszelkich sprzętów jak chociażby narzędzia pneumatyczne podkreślają jakie owe urządzenia spełniają normy i posiadają certyfikaty. Jednak nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę jak przebiega proces certyfikacji maszyn. Brawo, za bardzo wartościowy wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *