lemiesz

Tytułowe lemiesze to części maszyn, które nieodmiennie kojarzą się z rolnictwem. Właśnie w tym obszarze elementy te były stosowane najwcześniej i najdłużej. Jednak lemiesz może być też częścią innych urządzeń, a nawet jest określeniem jednej z kości twarzoczaszki. Co istotne z perspektywy poniższe artykuły, stanowi niezbędne wyposażenie każdej koparko-ładowarki.

Co to jest lemiesz?

Omawiany lemiesz to element roboczy dodatkowego wyposażenia koparek, ładowaczy, równiarek, pługów do odśnieżania, a nawet wiertnic. Typologia lemieszy prezentuje się następująco:

Ze względu na typ wykonywanych prac i rodzaje obrabianych materiałów rozróżnia się kilka rodzajów lemieszy:

  • prosty jednoczłonowy – stosowany w większości maszyn
  • prosty wieloczłonowy – używany do załadunku drobnicy lub przenoszenia ciężkich przedmiotów, które można przenosić chwytakiem
  • półstrzałkowy – montowany jako element osłaniający właściwe lemiesze
  • ażurowy – przystosowany do szybkiego montażu i demontażu.
Części JCB

Opcje wyboru asortymentu części zamiennych

Rynek handlowy jest zorganizowany pragmatycznie. Daje możliwość zakupu podzespołów z różnych półek cenowych. Do dyspozycji są przede wszystkim wyroby oryginalne, oferowane zazwyczaj przez producentów maszyn w ramach serwisu. Jest też segment rynku oferujący części wysokiej jakości poza głównym obiegiem serwisowym producentów maszyn.

Najciężej pracujący podzespół

Lemiesz należy do części maszyny, które najszybciej ulegają zużyciu. Wynika to z tego, że element ten przyjmuje na siebie ogromne przeciążenia. Działają na niego podczas pracy wielkie siły statyczne i dynamiczne. Dlatego materiał, z którego wytwarza się lemiesze, powinien spełniać najwyższe normy jakościowe i wytrzymałościowe. Stal do wyrobu części maszyn biorących czynny udział w kształtowaniu podłoża lub załadunku musi wykazywać dużą odporność na ścieranie i udarność, a przy tym zachować właściwości pozwalające na obróbkę mechaniczną.

By Redakcja

Jestem młodszą redaktorką. Ogarniam przede wszystkim dział związany z aranżacją i projektowaniem wnętrz, gdzie staram się zaszczepić czytelnikom nowoczesne spojrzenie na własne wnętrze. Największym podziękowaniem za treści są komentarze ostawiane pod nimi ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *