Światło jest bardzo istotne w miejscu, w którym przebywamy, dzięki odpowiedniemu oświetleniu dobrze widzimy otoczenie, jednak nie tylko, gdyż oświetlenie ma również nadzwyczajny wpływ na to jak czujemy się w danym pomieszczeniu. Dlatego też tak bardzo istotne jest właściwe oświetlenie w naszym domu czy w zakładzie pracy, ponieważ to właśnie w tych miejscach spędzamy największą ilość swojego czasu.

Oczywiście każde pomieszczenie potrzebuje całkiem różnego oświetlenia, na pewno intensywniejszego światła potrzebujemy w pokojach, gdzie czytamy albo wykonujemy jakieś prace, np. szycie itp., natomiast inne żarówki będą nam potrzebne w pomieszczeniu, w którym odpoczywamy albo oglądamy telewizję, np. w sypialni, gdyż nie potrzeba tam tak ogromnej ilości światła. W niektórych pomieszczeniach stosuje się także świetlówki, które oszczędzają energię.

Światło musi być jednocześnie funkcjonalne, czyli rozmieszczone we właściwych punktach, np. w łazience światło powinno się skupiać na lustrze, natomiast w kuchni oprócz jednego, centralnego światła bardzo przydaje się także oświetlenie nad kuchenką czy zlewem, ponieważ swoim ciałem zasłaniamy oświetlenie górne. Dzisiaj dzięki coraz to nowocześniejszym rozwiązaniom nasze oświetlenie jest coraz bardziej praktyczne, tzn. możemy nim sterować przy pomocy pilota czy też dzięki detektorom ruchu, które automatycznie włączają światło, kiedy zbliżamy się do drzwi.