Wszyscy ci, którzy posiadają balkon lub taras, z pewnością nie wyobrażają sobie życia bez tego kawałka przestrzeni na świeżym powietrzu. Szczególnie w lecie, gdy można na nim zjeść późną kolację, albo po prostu odpocząć przy kawie. Co zrobić wówczas, gdy balkon jest niewielki? Okazuje się, że każdą powierzchnię można dobrze wykorzystać!Rzeczy, których potrzebujesz:
stolik, ozdobna cerata, krzesełka lub ławeczka, stara skrzynia np. metalowa lub drewniana, doniczki, haczyki do zawieszenia doniczek, kwiaty, wazon, ozdobne gałęzie, ścianka z bambusa lub materiału imitującego bambus

Jak urządzić mały balkon

  1. Przede wszystkim rozsądnie rozplanuj przestrzeń, jaką dysponujesz (szczególnie wtedy, gdy Twój balkon nie jest zbyt duży). Ustaw rzeczy w takich miejscach, aby pozostawiały możliwie jak największą swobodę ruchu. Podstawowa zasada: na balkonie ustawiaj tyle te sprzęty, które są naprawdę potrzebne. Unikaj gromadzenia na nim niepotrzebnych drobiazgów czy pudeł pełnych bibelotów.
  2. Na balkonie doskonale sprawdzi się malutki stoliczek, który możesz przykryć ozdobną ceratą. Ta ostatnia wcale nie musi wyglądać źle i niegustownie – w sklepach znajdziesz obrusy ceratowe, które wyglądają bardzo elegancko i zupełnie nie przypominają stereotypowej „ceraty”. Dodatkowo tkaninę tę łatwo przetrzesz i oczyścisz z rozmaitych zabrudzeń, które na balkonie są nieuniknione.
  3. W rogu balkonu możesz ustawić starą skrzynię, która może spełniać zarówno rolę siedzenia, jak i przechowalni. Zamiast wspomnianych już pudeł (które tylko przemokną) lub niezbyt dobrze wyglądających reklamówek, wybierz skrzynię. Być może trzymasz taką od dawna w piwnicy lub na strychu. Jeśli nie – możesz ją kupić za grosze w antykwariacie czy na targu. Pomalowana spreyem lub farbą olejną będzie wyglądała jak prawdziwy designerski gadżet!
  4. Nie zapomnij o doniczkach. Możesz je postawić na ziemi, albo – w celu zaoszczędzenia miejsca – powiesić na specjalnych haczykach przy balustradzie lub włożyć w metalowe uchwyty. Wybierając doniczki warto trochę zaszaleć – postaw na oryginalne i mocne kolory. W środku koniecznie zasadź kwiaty, najlepiej o intensywnej barwie, a z pewnością przykują uwagę sąsiadów.
  5. Dodatkowo – jeśli masz na to miejsce – możesz postawić na balkonie wazon ze sztucznymi gałęziami. Zwróć uwagę na to, aby wazon był niski i stabilny. W zimie na ozdobnych gałązkach możesz zawiesić bombki. Taka świąteczna dekoracja na pewno zrobi wrażenie.
  6. Jeśli mieszkasz w bloku, wstaw sobie na balkon ściankę bambusową. Nie tylko uzyskasz nieco więcej prywatności, ale także sprawisz, że Twój balkon zyska zupełnie inny wygląd. Ścianki takie są coraz bardziej popularne i znajdziesz je w różnych sklepach. Zazwyczaj występują  w neutralnych kolorach, więc będą pasowały do każdego balkonu.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

One thought on “Jak urządzić mały balkon?”
  1. Bardzo przydatny artykuł, akurat jestem w trakcie aranżacji mojego balkonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.