Rodzaje wanien kąpielowych, czyli z jakiego materiału są zrobione

Kupując wannę do domu lub mieszkania najczęściej zwracamy uwagę na to czy ma ona np. wygodne siedzisko, wyprofilowany zagłówek, wgłębienia na łokcie czy też antypoślizgowe dno. Poza wyposażeniem bardzo ważny jest również materiał, z jakiego wanna została zrobiona.

Obecnie dostępne na rynku są m.in. wanny żeliwne, stalowe, akrylowe oraz z kamienia.

Wanny żeliwne

Wanny żeliwne są chyba najbardziej solidne i trwałe ze wszystkich innych modeli wanien kąpielowych. Niestety użycie żeliwa przekłada się znacznie na ciężar wanny (ok. 80 kg). Wanny żeliwne idealnie pasują do stylowych, rustykalnych wnętrz łazienek. Bardzo często są to wanny wolnostojące wyposażone w artystycznie zdobione nóżki, co nadaje im charakteru.

wanny żeliwne

Wanny stalowe

Wanny stalowe można dostać na rynku w wielu rozmaitych kolorach, rozmiarach i kształtach. Wanny stalowe wykonuje się z blachy stalowej o grubości od 2 do 6 mm, której wewnętrzna część pokryta jest warstwą farby emaliowej, przez co jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Wanny stalowe nie są zbyt ciężkie. Typowy model posiada wymiary 150 x 70 cm i waży około 30 kg. Minusem jest znaczna utrata ciepła, mniejsza dźwiękochłonność oraz niemożność zainstalowania np. hydromasażu.

wanny stalowe

Wanny akrylowe

Wanny akrylowe produkowane są z polimetakrylu metylu, a warstwa wewnętrzna może być wzmocniona poliestrem i włóknami szklanymi. Konsumenci mogą wybierać spośród różnorodnej kolorystyki oraz wielorakich kształtów wanien akrylowych. Ważą one najmniej ze wszystkich dostępnych na rynku produktów. Typowy model wanny akrylowej ma wymiary 150 x 100 cm i waży około 20 kg. Wanny akrylowe mają jedną podstawową wadę – są podatne na zarysowania oraz nie można używać w ich przypadku środków czyszczących z substancjami ściernymi.

wanny akrylowe

Wanny kamienne

Wanny kamienne są przeważnie produkowane z granitu, marmuru, trawertynu lub fragranitu (połączenie granitu i innych substancji sklejających). Wykorzystanie takich materiałów sprawia, że wanny kamienne są wytrzymałe oraz odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Wadą takich wanien jest na pewno waga. Typowy model posiada wymiary 182 x 125 cm i waży około 180 kg.

By Redakcja

Jestem młodszą redaktorką. Ogarniam przede wszystkim dział związany z aranżacją i projektowaniem wnętrz, gdzie staram się zaszczepić czytelnikom nowoczesne spojrzenie na własne wnętrze. Największym podziękowaniem za treści są komentarze ostawiane pod nimi ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *