Najpopularniejszy jest styl ogrodu o naturalnym wyglądzie, o układzie nieregularnym. Istnieje jednak wiele innych stylów, spośród których możemy wybierać.

Ogród regularny posiada układ symetryczny, prostokątne kształty, regularne elementy strukturalne takie jak pergole, widoki z prostymi ścieżkami obramowanymi łukami, prowadzące do odległych punktów ogniskowych. Innym stylem jest ogród wiejski.

Wiejskie ogrody są czymś co możemy uzyskać, gdziekolwiek mieszkamy i niezależnie od wielkości działki. To ogród pełen tradycyjnych, rodzimych kwiatów, do których dostęp umożliwiają – niemal niewidocznie – kręte ścieżki. Róże i powojniki na wszystkich murach. Naprawdę powinien być bez trawnika.

Ogród architektoniczny to ogród mały z elementami budowlanymi o wyraźnych kształtach takich jak nawierzchnie z płyt, murowane z cegieł pojemniki na rośliny, basen o regularnym kształcie. Posiada mało roślin o okazałych liściach.

Kolejnym stylem jest styl japoński, którego charakteryzuje mały krajobraz z zagrabionymi powierzchniami wysypanymi tłuczniem, z otoczakami, wodą z mostkiem, japońskimi wyrobami kamionkowymi, krzewami i bonsai, nieruchomosci bez trawników.

Ogród leśno-naturalistyczny obsadzony jest drzewami liściastymi z podsadzonymi różanecznikami, paprociami lub roślinami leśnymi, z naturalnymi ścieżkami (z kamieniami lub utwardzonego gruntu). Występują w nim wysokie trawy, sadzawki o naturalnych kształtach, rodzime żywopłoty, dzikie kwiaty.

Do ostatniego stylu można zaliczyć dziedziniec – ogród w stylu śródziemnomorskim, na wpół regularny, o ozdobnej nawierzchni, z klasycznymi donicami, urnami, statuetkami, fontanną w wysokim basenie o regularnym kształcie lub w ścianie. Większość roślin jest tu w pojemnikach na tle ścian.

By bogmah

One thought on “Przydomowe ogrody – wybierz styl swojego ogrodu”
  1. Uwielbiam japońskie ogrody i bonsai. Pozdrawiam wszystkich miłośników tych małych dzieł sztuki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *