jak oszczędzać wodę

Ostatnie tygodnie pokazały nam, że w naszym kraju również może dojść do uciążliwej i przykrej w skutkach suszy. Mowa tutaj głównie o rolnikach i właścicielach działek czy posiadaczach ogrodów, którzy w wielu regionach kraju liczą straty. Sytuacja ta udowadnia, że powinniśmy oszczędzać wodę i starać się ją gromadzić na własną rękę. Jak tego dokonać we własnym, przydomowym ogrodzie? Sprawdźcie nasze porady!

Własna studnia w ogrodzie

Studnia to bez wątpienia najpopularniejsze i jedno z najskuteczniejszych sposobów na dostęp do wody. Wykopanie studni nie jest oczywiście prostym zadaniem i wymaga sporych nakładów pracy oraz wcześniejszego rozeznania czy kopanie ma sens na naszym obszarze. Należy również pamiętać, że większość tego typu źródeł wody przy przeciągającej się suszy może również czasowo wysychać.

Mimo wszystko studnie znane są ludzkości od wieków jako źródło doskonałej jakości wody, która śmiało może posłużyć nam nie tylko do podlewania roślin, ale również jako woda pitna.

Zbiorniki na wodę

Różnego rodzaju pojemniki i zbiorniki na wodę w ostatnim czasie mocno zyskały na popularności. Od 1000 litrowych, popularnych mauserów do kilkudzesięcio litrowych pojemników, w zasadzie wszystkie cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Zastosowanie takiego zbiornika jest znakomitym rozwiązaniem, szczególnie przy domach z ogrodami. W łatwy sposób można je podpiąć do systemu rynnowego i pozyskiwać w ten sposób znaczne ilości wody deszczowej. Następnie możemy do takiego pojemnika podpiąć węża ogrodowego i grawitacyjnie lub za pomocą pompy zyskać nowy sposób na podlewanie przydomowego ogródka.

Stawy i oczka wodne jako źródło wody w ogrodzie

Również różnego rodzaju stawy czy mniejsze oczka wodne mogą stanowić doskonałe źródło wody w sytuacji, gdy zaczyna nam doskwierać susza. Odpowiednio zadbane oczko wodne może zgromadzić bardzo dużo wody, która idealnie nada się do podlewania roślin w naszym otoczeniu. Wystarczy wąż ogrodowy oraz pompa wodna i taki zestaw jest praktycznie gotowy.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *