Basen ogrodowy – luksus w Twoich czterech kątach

Jak się okazuje przydomowe baseny to już nie tylko luksus widywany w zagranicznych produkcjach filmowych. Pomimo kryzysu, z roku na rok zwiększa się w naszym kraju liczba zainteresowanych podjęciem tego typu inwestycji w tzw.: „własnych czerech kątach”.

W dalszym ciągu jednak budowa basenu, ze względu na niezbędne do pokrycia koszty, wynoszące średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych, jest luksusem zarezerwowanym jedynie dla przedstawicieli zamożniejszej części naszego społeczeństwa. Dla miłośników pływania dysponujących nieco mniejszymi funduszami istnieje jednak atrakcyjna alternatywa jaką są baseny gotowe, przenośne, w postaci lekkich konstrukcji składanych, formowanych z laminatów lub dmuchanych. Ich koszt to około 8-10 tys złotych.

prosteprognozy.pl

Stacjonarne baseny ogrodowe budowane są najczęściej z betonu porytego ceramiką, ze względu na dużą dowolność doboru formy, kształtu i rozmiaru, a także możliwości dostosowania ceramiki do otoczenia. Popularnością cieszą się również konstrukcje wykonywane z blachy lub gotowych elementów pcv wykładanych folią, betonu pokrytego laminatem, lub zbrojna folią, z akrylu żywic poliestrowych, lub epoksydowych. Największą zaleta basenów stacjonarnych jest z pewnością ich trwałość, a wadą oprócz wysokich kosztów budowy, wymaganych odpowiednich warunków terenowych, również brak możliwości późniejszej zmiany ich lokalizacji.

Tego typu problemy można ominąć decydując się na basen ogrodowy o przenośnej konstrukcji. Jest około 10-krotnie tańszy, niż betonowe konstrukcje, nie wymaga aż tak dużej powierzchni, można dowolnie zmieniać jego lokalizację i wkomponywać w architekturę ogrodu. Na rynku dostępne są zarówno te wykonane z folii, jak i baseny rozporowe, wolnostojące, panelowe czy wzmacniane szkieletem nośnym. Można j samodzielnie zmontować i rozmontować w dowolnym momencie.

Biorąc pod uwagę samą technologię obiegu wody, baseny można podzielić na skimerowe – gdzie lustro wody znajduje się mniej więcej 15 cm. poniżej obrzeża, jak i z rynna przelewową – tutaj poziom wody równy jest wysokości obrzeża. Posiadanie basenu pozostaje dla większości z nas jedynie w swerze marzeń, jednak już nie tak nieosiągalnych jak jeszcze kilka lat temu. Również na tym rynku zwiększa się konkurencja, co sprawia, iż proponowana klientom oferta staje się przystępniejsza dla coraz większego grona osób. Być może za kilkanaście lat, baseny ogrodowe będą cieszyć się u nas takim zainteresowaniem jak choćby w USA.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *