Od kiedy rozwój budownictwa zaczął się dynamicznie rozwijać, inżynierowie zaczęli szukać najróżniejszych sposobów na pokonywanie przeszkód, które kiedyś wydawały się nie do przejścia. Wymagające grunty przestały zaskakiwać zagęszczeniem wód gruntowych, bo znaleziono sposoby na ustabilizowanie podłoża tak, aby mogły na nim stawać autostrady, mosty, budynki i farmy wiatrowe. Obecnie barki w rzece i gigantyczne kafary wbijające pale już nie dziwią. Tak wykonana palisada może z powodzeniem utrzymać most, a zarazem jest wysoce odporna na sztormy i anomalie pogodowe.

121865814974944Przełomowym odkryciem stała się także metoda, jaką jest jet-grouting. Pozwala ona na ukształtowaniu w podłożu elementów konstrukcyjnych o kształtach złożonych i dowolnej długości. Najczęściej przy tej metodzie stosuje się zaczyn cementowy, ale także z powodzeniem można zastąpić go innym materiałem. Po zmieszaniu gruntu z zaczynem następuje wiązanie, które tworzy gruntowo-cementową strukturę uformowanej bryły iniekcyjnej. W zależności od stosowanego ciśnienia, ruchu posuwistego żerdzi i prędkości obrotowej podczas jej wyciągania formuje się w gruncie elementy o różnych kształtach.

Samo podłoże także nie stanowi problemu nawet tam gdzie występują stare fundamenty, duże kamienie, rumosz skalny i gruz. Powstała w ten sposób materia wykazuje jednolitą strukturę oraz znaczną wytrzymałość na ściskanie. Jej innowacyjność polega też na tym, że przy jej pomocy można wzmacniać podłoża pod np. płyty lotniska bez konieczności rozbiórki płyty. To jest niewątpliwą zaletą. Realizacja jet-groutingu nie wywołuje drgań podłoża i może być prowadzona w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już zabudowy, jednocześnie charakteryzuje się dużym tempem wykonywania prac.

Podstawową wadą tej technologii jest niestety konieczność usuwania z placu robót upłynnionego gruntu zawierającego cement, wydobywającego się podczas prac z otworu wiertniczego na powierzchnię. W razie potrzeby możemy też wykonać zbrojenie wykonanych tą metodą elementów.

 

 

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

One thought on “Jet-grouting optymalnym rozwiązaniem?”
  1. Jet-grouting wydaj się być optymalnym rozwiązaniem dla bardziej złożonych konstrukcji. Należy wspomnieć, że chociażby sam zaczyn cementowy powinien posiadać odpowiedni certyfikat. Gdyby ktoś zastanawiał się jak wygląda proces wystawiania takiego certyfikatu, to stronę http://itb.pl mogę szczerze polecić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *