Hałas w środowisku pracy jest jednym z czynników, który wpływa szkodliwie na organizm. Uszkadza słuch, a nawet może doprowadzić do jego utraty. Ponadto stwierdzono, że hałas nie tylko naraża na uszczerbek narząd słuchu, ale również zakłóca funkcjonowanie wzroku, układu nerwowego oraz pokarmowego, minimalizuje wydolność fizyczną i psychiczną. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem zbyt dużego hałasu zachodzi skurcz drobnych naczyń tętniczych.

Istnieje mnóstwo463714_bulider sposobów ujmowania parametrów hałasu. Najdokładniejszymi metodami jest  określanie mocy akustycznej w pomieszczeniach bezechowych, pogłosowych oraz w komorach. W środowisko pracy występuje zarówno hałas słyszalny, jak i hałas o częstotliwościach niesłyszalnych. Hałas infradźwiękowy to hałas o częstotliwości poniżej 20 Hz, najczęściej emitowany przez urządzenia przepływowe oraz maszyny, takie jak młoty, silniki wysokoprężne  oraz dmuchawy wielkopiecowe. Fale infradźwiękowe, podczas osiągania dużych długości mogą się  rozbiegać na duże dystanse, tym samym stwarzać zagrożenie. Hałas w pracy jest czynnikiem niezmiernie uciążliwym oraz odbijającym się na efektywności pracy, szczególnie gdy praca wymaga wysiłku intelektualnego. Istnieje wiele metod, dzięki którym można uchronić się przed hałasem. Najskuteczniejszą z nich jest wyciszenie źródła hałasu. By to uzyskać należy dążyć do takiego ustawienia maszyny lub obudowania, aby dźwięki, które emitują nie nakładały się na siebie i nie powodowały nasilenia ogólnego hałasu. Do podstawowych artykułów ochrony indywidualnej należą tzw. ochronniki słuchu, czyli słuchawki lub nauszniki.

Wszystkie te sposoby nie sprawiają jednak, że hałas zniknie, dlatego też warto pamiętać, że podstawową  metodą walki z hałasem jest usuwanie go u źródła.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *