Jeszcze do niedawna mieszkańcy Polski kupowali do własnych mieszkań i domów głównie okna PCV przygotowane z białego tworzywa. Jednak współcześnie coraz więcej z nas wybiera okna drewniane, malowane różnymi lakierami, w większości wypadków w ciemnych barwach, co nadaje im wyrazistości i powoduje, że same w sobie nadają wnętrzu niezwykłego charakteru.

Jeśli chodzi o kształt okien, dzisiaj producenci dają kilka możliwości wyboru. Proponowane są okna poczynając od łukowych przez okrągłe, skosy, na trójkątach kończąc. Okna takie nie wymagają ozdób w postaci firan, bo po co je zasłaniać? W tym przypadku stosuje się zwykle żaluzje, które w dodatku podkreślają ich urodę. Okna mające nietypowy kształt w większości przypadków są wytwarzane z drewna, bowiem gwarantuje ono większą sztywność konstrukcji. Okna drewniane o kształtach oryginalnych mogą posiadać dzięki temu w praktyce dowolne wymiary, ograniczone jedynie przez wielkość dostępnych na rynku szyb zespolonych i wytrzymałością okuć. Można wstawić dzięki temu przykładowo. łukowe drzwi balkonowe. Okno drewniane możemy pomalować aktualnie na niezliczoną ilość sposobów, natomiast jego koloru nie da przerobić się tak łatwo jak koloru przykładowo ścian.

Okno drewniane możemy pokryć kolorem kryjącym z palety RAL albo kolorem transparentnym, który ukaże naturalny układ słojów drewna. Elegancji oknom nadaje malowanie tzw. lazurem, podkreśla to również walory materiału z którego zostało wykonane , a ponadto pozwala na uzyskanie wręcz bardzo ciemnej barwy, czy także modnych na dzień dzisiejszy barw cyprys i teak. Kolory z palety RAL nadają oknom silnie indywidualnego charakteru, mogą być wykorzystywane tak w nowoczesnych (na przykład. kolor czerwony lub pomarańczowy), jak również klasycznych (przykładowo. kolor niebieski lub czarny) wnętrzach.

Jednym z czynników, który ma coraz większy wpływ na architekturę wnętrz są drzwi. Stanowią one na dzień obecny jeden z najważniejszych elementów wystroju lokalu. Ich wygląd, wykonane zdobienia i materiały, z których zostały wykonane, dają nam ogromne możliwości. Przy ich pomocy właściwie każdy może zaznaczyć swój indywidualny styl i gust. Czasem drzwi wewnętrzne trafiają do świeżo ukończonego mieszkania albo lokalu mieszkalnego jako jeden z pierwszych elementów dekoracyjnych. Klimat przyszłego wnętrza zależy od ich wyglądu, typu oraz dodatkowo wykończenia.

Najbardziej eleganckie w gronie drzwi są drzwi drewniane, które podkreślają dekoracyjną strukturę drewna. Możemy je doskonale wpasować w stylowe wnętrza. Drzwi wykonane z drewna są naturalnie piękne, pozwalają na ich dopasowanie do potrzeb konkretnego wnętrza. Sposób wykończenia może być różnoraki. Zależnie od modelu pokrywa się je ręcznie dwiema warstwami wosku lub maluje lakierem przezroczystym albo transparentnym. Zmieniają one nieco kolor drewna, jednak wciąż podkreślają jego rysunek. Różnorakie rodzaje drewna pozwalają na ciekawe stylistyczne kompozycje w zależności od indywidualnych preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *