Na przestrzeni lat produkty, jakimi są okna przeszły swoistą metamorfozę. Dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu obecnie produkowane są okna niemal doskonałe pod katem zarówno technicznym, jak i wizerunkowym. Zmianom ulega nie tylko wygląd okien, ale również ich parametry techniczne.

window-1

Prawo względem okien

Od 2017 roku, zgodnie z prawem polskim oraz unijnym, nie będzie możliwe instalowanie okien zimniejszych niż te posiadające współczynnik Uw na poziomie 1,1 W/(m2.K), natomiast od 2021 roku w Polsce obowiązywać będzie prawo o izolacyjności cieplnej dla okien na poziomie nie niższym niż 0,9  W/(m2.K).

Jeżeli nie chcemy wymieniać całych okien, aby spełniały one w przyszłości powyższe wymogi, warto rozważyć wymianę samego pakietu szybowego na np. trzyszybowy o współczynniku 0,7  W/(m2.K). W razie pytań warto zasięgnąć opinii specjalistów z branży . Mimo, że w związku z taką wymianą trzeba ponieść pewne koszty, jednak ta inwestycja bardzo szybko się zwróci dzięki wysokiej oszczędności energetycznej okien.

Najważniejsze parametry okna na jakie należy zwrócić szczególną uwagę, to m.in.:

  • odporność na obciążenie wiatrem,
  • wodoszczelność,
  • właściwości akustyczne,
  • przenikalność cieplna okna (Uw),
  • przepuszczalność powietrza,
  • współczynnik przepuszczalności światła (Lt),
  • współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego (g).

Okna przyszłości

W niedalekiej przyszłości standardem na rynku będą okna posiadające elementy ocieniające, które doskonale sprawdzą się podczas słonecznego okresu letniego. Również popularny będzie montaż warstwowy okien, którego zadaniem będzie ochrona wnętrz przed niekontrolowanymi stratami ciepła oraz pojawianiu się na ościeżnicach pleśni. Również rolety zewnętrzne będą standardem w oknach przyszłości. Ich zadaniem będzie nie dopuszczać do strat ciepła podczas zimy, natomiast latem będą chronić wnętrze przed zbyt dużym nagrzaniem.

Okno z papierami

Wszystkie okna wyprodukowane oraz sprzedawane na terenie Unii Europejskiej musi posiadać odpowiednią dokumentację. Mowa tu o Karcie właściwości użytkowych, która potwierdza odpowiednie właściwości użytkowe oraz parametry konkretnego okna. W Karcie znajdują się również informacje o profilu okna, jego okuciu oraz zastosowanych przez producenta szybach. Ponadto można się również dowiedzieć, jakie organizacje oraz instytuty badawcze potwierdzają właściwości użytkowe okna, jaki jest numer umowy i zlecenia na produkcję danego produktu, a także jakie są wymiary okna, seria oraz data jego wyprodukowania. Karta właściwości użytkowych posiada znak CE oraz pełne dane teleadresowe producenta.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *