gąsienice gumowe

Gąsienice napędowe, ze względu na charakterystyczny profil i konstrukcję wykonania, gwarantują o wiele lepszą przyczepność aniżeli klasyczne koła. Właśnie dlatego stosuje się je w maszynach o dużej masie, umożliwiając ich efektywną jazdę po gruncie o niskiej spoistości.

Gąsienice do koparek – prosta i funkcjonalna konstrukcja

Podstawowym elementem nośnym gąsienic napędowych są tak zwane łańcuchy. W zależności od zastosowanej technologii wykonania, mogą one składać się wyłącznie ze sworznia z zamontowanymi podkładkami, bądź też – z dodatkowych elementów samosmarujących (towot, lub olej). To właśnie dzięki zastosowanym łańcuchom gąsienice do koparek (niezależnie od zastosowanych płytek) zapewniają maksymalne i efektywne smarowanie wszystkich elementów ciernych w mechanizmie gąsienicy.

Która gąsienica najlepsza?

Charakterystycznym elementem każdej gąsienicy napędowej, są znajdujące się w niej płytki. Podczas jazdy maszyny przylegają one równomiernie do podłoża, gwarantując jego maksymalną przyczepność. Oczywiście wspomniane elementy mogą mieć różną szerokość. W przypadku niektórych z nich parametr ten wynosi aż 1200 mm!

gąsienice gumowe

Choć najpopularniejszą formą płytek wchodzących w skład tego układu napędowego są płytki metalowe, to nie brakuje również maszyn, wyposażonych w gąsienice gumowe. Z reguły są to maszyny lżejsze, przeznaczone do realizacji określonych, wyspecjalizowanych czynności budowlanych, choć – co ciekawe – powoli odchodzi się od tej tendencji.

Gąsienice gumowe a stalowe

Jeszcze kilkanaście lat temu gąsienice stalowe były standardowym wyposażeniem każdej maszyny budowlanej. Niestety, z biegiem czasu, niedogodności związane z jej użytkowaniem stawały się coraz dotkliwsze. Obejmowały one przede wszystkim:

  1. Niską przyczepność do podłoża o dużej spoistości (np. płytki brukowe, powierzchnie betonowe itd.),
  2. Silne oddziaływanie na podłoże, związane bardzo często z charakterem pracy stalowej konstrukcji gąsienicy,
  3. Stosunkowo słaba konstrukcja gąsienicy, ułatwiającą jej zerwanie.

Z tego też powodu standardowe, metalowe układy zaczęto stopniowo wymieniać na układy gumowe. Początkowo, proces ten obejmował wyłącznie lekkie maszyny budowlane. Dziś coraz więcej koparek i spycharek porusza się w oparciu o płytki gumowe, wykonane ze specjalnego, utwardzonego tworzywa.

Gąsienice gumowe do koparek – budowa

Jak zatem są zbudowane gumowe gąsienice do koparek? Ich konstrukcja w znacznym stopniu przypomina wcześniejsze, metalowe rozwiązania i opiera się na dwuwarstwowej taśmie metalowej, stanowiącej podparcie dla dedykowanych płytek gumowych.

W zależności od konstrukcji i kształtu, płytki dzielimy na:

  1. Płytki z jedną ostrogą – stosuje się je zwykle w spycharkach i innych, lżejszych maszynach budowlanych.
  2. Płytki z dwiema ostrogami – montuje się je zwłaszcza w ładowarkach gąsienicowych.
  3. Płytki z trzema ostrogami – to elementy charakterystyczne dla koparek i innych form ciężkiego sprzętu budowlano – remontowego.

Tym samym, gąsienice gumowe do koparek stały się praktycznie równorzędną alternatywą dla standardowych układów opartych na elementach stalowych

By Redakcja

Jestem młodszą redaktorką. Ogarniam przede wszystkim dział związany z aranżacją i projektowaniem wnętrz, gdzie staram się zaszczepić czytelnikom nowoczesne spojrzenie na własne wnętrze. Największym podziękowaniem za treści są komentarze ostawiane pod nimi ;)

One thought on “Wybieramy gąsienice do maszyn budowlanych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *