Wszelkie wyroby ceramiczne znajdują szeroki zastosowanie w budownictwie i architekturze.  Już w starożytnym Egipcie czy Mezopotami używano płytki ceramiczne do wykończenia wnętrz.  Zarówno wtedy jak i teraz, płytki te pokrywane są glazurą czyli cienką warstwą szkliwa by nie tylko nadać walory artystyczne ale również zapewnić większą trwałość produktów oraz zabezpieczyć przed przeciekaniem wody. Współcześnie płytki są nieodłącznym elementem wykończenia łazienek, kuchni oraz innych pomieszczeń użytkowych.  Przy doborze płytek należy przemyśleć  na jakie obciążenia będzie narażona powierzchnia. Wyróżniamy kilka klas płytek; różnią się one podatnością na działanie materiałów ścierających, oraz wytrzymałością natężenia ruchu (jedne płytki przeznaczone są do domowych łazienek a inne natomiast do centrów handlowych gdzie natężenie ruchu jest zdecydowanie większe).

Aby płytki mogły zachować swoją świetność przez dłuższy czas i spełniały swoje zadanie należy  nie tylko o nie odpowiednio dbać, ale po pierwsze w odpowiednie sposób ułożyć. Doświadczona ekipa jest w stanie szybko i sprawnie to załatwić, jednak warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy tym zadaniu. Podłoże musi być przygotowane:  równe, nośne i zwarte. Ważny jest też klej na którym płytki są klejone oraz grubość warstwy kleju: nie powinna ona przekraczać 5mm. Wykończenie czyli fugowanie powinno być przeprowadzone dopiero po dwóch dniach od położenia płytek, abyśmy mieli pewność, że płytki dobrze się trzymają i nic nie jest w sanie naruszyć ich położenia.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *