Terakota – praktyczna i piękna ceramika budowlana

Płytki terakotowe znajdują szerokie zastosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych, jak również użytkowych. Świetnie sprawdzają się także na zewnątrz budynków, gdzie powszechnie są stosowane na tarasach czy też balkonach. Ze względu na swoje wyjątkowe walory estetyczne i użytkowe, ponadprzeciętną trwałość, niewielką nasiąkliwość, jak również niezwykle łatwą pielęgnację i czyszczenie, są coraz chętniej wykorzystywane w różnego rodzaju pomieszczeniach. Terakotę najczęściej kładzie się na podłogach, ale znajduje ona również zastosowanie na ścianach, szczególnie w pomieszczeniach kuchennych i gospodarczych, narażonych na szybkie zabrudzenie. Płytki terakotowe mają niezwykle bogate wzornictwo i występują w kilku rozmiarach, dlatego bez trudu można znaleźć odpowiedni ich model, który będzie idealnym uzupełnieniem aranżacji wnętrz.

Terakota – efektowna podłoga o wyjątkowych walorach

Jeszcze nie tak dawno płytki ceramiczne montowane były głównie w łazienkach i kuchniach, gdzie ze względu na panujące w tych pomieszczeniach szczególne warunki, były wręcz koniecznością. Dziś terakota znajduje coraz szersze zastosowanie i z powodzeniem zdobi podłogi salonów, gdzie prezentuje się wyjątkowo efektownie. Można wręcz stwierdzić, że ten rodzaj podłogi, jest wprost stworzony do urządzonych w nowoczesnym stylu wnętrz. Terakota podłogowa idealnie wpasowuje się w minimalizm i styl skandynawski, które od kilku sezonów królują w modzie wnętrzarskiej. Jest oryginalną ozdobą wnętrz, a zarazem niezwykle praktyczną podłogą.

Trwałość – niewątpliwa zaleta terakoty podłogowej

Płytki terakotowe powstają z drobnoziarnistej, dokładnie oczyszczonej gliny, a następnie są wypalane w wysokiej temperaturze w specjalnych do tego celu piecach. Ich powierzchnia jest zazwyczaj pokryta cienką warstwą szkliwa, która sprawia, że wierzchnia warstwa terakoty jest idealnie gładka, co znacząco ułatwia jej pielęgnację i czyszczenie. Ze względu na małą nasiąkliwość terakotowe płytki świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których panuje stosunkowo duża wilgotność. Idealnie nadają się do łazienek, korytarzy, jak również do kuchni. Szczególnie dobrze zdają egzamin w pomieszczeniach kuchennych, które powinny być utrzymane w odpowiedniej czystości, a terakota do kuchni świetnie znosi wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, a nawet intensywne mycie czy szorowanie. Co więcej, jest dość odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego upadający na kuchenną podłogę garnek czy też inny przedmiot zwykle nie wyrządza większej szkody.

Dodaj komentarz