Terakota

Płytki terakotowe znajdują szerokie zastosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych, jak również użytkowych. Świetnie sprawdzają się także na zewnątrz budynków, gdzie powszechnie są stosowane na tarasach czy też balkonach. Ze względu na swoje wyjątkowe walory estetyczne i użytkowe, ponadprzeciętną trwałość, niewielką nasiąkliwość, jak również niezwykle łatwą pielęgnację i czyszczenie, są coraz chętniej wykorzystywane w różnego rodzaju pomieszczeniach. Terakotę najczęściej kładzie się na podłogach, ale znajduje ona również zastosowanie na ścianach, szczególnie w pomieszczeniach kuchennych i gospodarczych, narażonych na szybkie zabrudzenie. Płytki terakotowe mają niezwykle bogate wzornictwo i występują w kilku rozmiarach, dlatego bez trudu można znaleźć odpowiedni ich model, który będzie idealnym uzupełnieniem aranżacji wnętrz.

Terakota – efektowna podłoga o wyjątkowych walorach

Jeszcze nie tak dawno płytki ceramiczne montowane były głównie w łazienkach i kuchniach, gdzie ze względu na panujące w tych pomieszczeniach szczególne warunki, były wręcz koniecznością. Dziś terakota znajduje coraz szersze zastosowanie i z powodzeniem zdobi podłogi salonów, gdzie prezentuje się wyjątkowo efektownie. Można wręcz stwierdzić, że ten rodzaj podłogi, jest wprost stworzony do urządzonych w nowoczesnym stylu wnętrz. Terakota podłogowa idealnie wpasowuje się w minimalizm i styl skandynawski, które od kilku sezonów królują w modzie wnętrzarskiej. Jest oryginalną ozdobą wnętrz, a zarazem niezwykle praktyczną podłogą.

Trwałość – niewątpliwa zaleta terakoty podłogowej

Płytki terakotowe powstają z drobnoziarnistej, dokładnie oczyszczonej gliny, a następnie są wypalane w wysokiej temperaturze w specjalnych do tego celu piecach. Ich powierzchnia jest zazwyczaj pokryta cienką warstwą szkliwa, która sprawia, że wierzchnia warstwa terakoty jest idealnie gładka, co znacząco ułatwia jej pielęgnację i czyszczenie. Ze względu na małą nasiąkliwość terakotowe płytki świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których panuje stosunkowo duża wilgotność. Idealnie nadają się do łazienek, korytarzy, jak również do kuchni. Szczególnie dobrze zdają egzamin w pomieszczeniach kuchennych, które powinny być utrzymane w odpowiedniej czystości, a terakota do kuchni świetnie znosi wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, a nawet intensywne mycie czy szorowanie. Co więcej, jest dość odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego upadający na kuchenną podłogę garnek czy też inny przedmiot zwykle nie wyrządza większej szkody.

By Redakcja

Jestem młodszą redaktorką. Ogarniam przede wszystkim dział związany z aranżacją i projektowaniem wnętrz, gdzie staram się zaszczepić czytelnikom nowoczesne spojrzenie na własne wnętrze. Największym podziękowaniem za treści są komentarze ostawiane pod nimi ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *