Schody z elegancką balustradą to niewątpliwie jeden z elementów dekoracyjnych wnętrza domu. Wybór balustrady często stanowi niemały problem przy aranżacji, gdyż umiejętnie dobrana poręcz powinna doskonale współgrać z innymi elementami znajdującymi się w pomieszczeniu.

Balustrada to praktyczny, wygodny i dekoracyjny element montowany przy schodach, o dość prostej konstrukcji, którą tworzą nośne słupki i poręcz, a czasami też wypełnienie. Może być tworzona z drewna, metalu i szkła, a bardzo często surowce te są też ze sobą łączone, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach.

Wygodna balustrada ma odpowiednie wymiary, wynikające z wielkości schodów, gdyż przede wszystkim musi być bezpieczna w użytkowaniu. Jej stabilizację zapewniają nośne słupki, które mogą mieć bardzo ozdobny charakter. Drewniane elementy są zwykle toczone lub rzeźbione, natomiast metalowe są zwykle okrągłe, z tym że czasami jest im nadawana bardziej ozdobna forma. Takich słupków może być więcej, ale zdarza się, że występują tylko na początku i na końcu schodów.

Najbardziej wyeksponowaną częścią balustrady jest poręcz, zazwyczaj dość efektowna. Za najwygodniejsze uznawane są poręcze okrągłe, ale zdarzają się też o przekroju prostokątnym, które zwykle występują przy balustradach mniej ozdobnych, o prostszej konstrukcji.

Balustrady drewniane montowane są w pomieszczeniach o tradycyjnym wystroju, natomiast metalowe, często ze szklanymi elementami są nieodłączną częścią nowoczesnych aranżacji. Balustrada we wnętrzu tradycyjnym wyróżnia się dużą dekoracyjnością, natomiast nowoczesność wymaga prostych konstrukcji.

W ostatnich czasach dużą popularnością cieszą się balustrady metalowe, o wymyślnych kształtach. Produkowane są w ramach kowalstwa artystycznego, gdzie produkty wyróżniają się oryginalnością. W takich pracowniach istnieje możliwość zamówienia balustrady lub innych metalowych elementów dekoracyjnych według indywidualnie dobranych wzorów. W Polsce takich  pracowni jest wiele, jak balustrady Białystok, które obok dekoracyjnych elementów wykończeniowych oferują również ozdobne tablice informacyjne.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.