prawo w budownictwie

W domach jednorodzinnych często w projekcie uwzględnione jest duże poddasze, które może posłużyć do celów mieszkaniowych. Właściciele takich budynków muszą być jednak przygotowani nie tylko na szeroki zakres prac, aby zaadaptować powierzchnię do użytku, ale także formalności, które muszą dopełnić przed rozpoczęciem prac budowlanych. Jak się do tego przygotować?

Zanim zaczniesz

Plany o przebudowie poddasza, możliwości ich realizacji to dwie ważne kwestie. Pierwszym etapem powinno być przede wszystkim sprawdzenie czy poddasze rzeczywiście nadaje się do pełnienia funkcji mieszkaniowej. Nie w każdym budynku uda się doprowadzić niezbędne instalacje do poddasza lub też jest to nieopłacalne z punktu widzenia poniesionych kosztów. Warto wcześniej przeanalizować parametry dachu – czy jest on wystarczająco wysoki, szczelny i stabilny. To głównie od tego zależy czy adaptacja będzie wymagała pozwolenia na budowę i dopełnienia dodatkowych formalności.

Prace wymagające pozwolenia

Poddasze przygotowywane do zamieszkania wymaga przeprowadzenia szeroko zakrojonych prac. W wielu przypadkach nie kończy się tylko na remoncie i zagospodarowaniu przestrzeni, gdyż wymagana jest przebudowa lub nadbudowa dachu. Prawo w budownictwie wymaga od takich czynności uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia budowy. Chodzi tu między innymi o sytuację, kiedy konieczna jest zmiana konstrukcji dachu, jego wysokości oraz parametrów technicznych. Dopełnienia formalności wymaga także wstawienie okien dachowych, wzmocnienie stropu czy przebudowa schodów, co wiąże się z koniecznością powiększenia otworu wejściowego. Wszelkie zmiany w pierwotnym projekcie domu muszą więc być zgłoszone, aby uniknąć konsekwencji wynikających z samowoli budowlanej.

Zmiana sposobu użytkowania

Właściciele budynków, którzy ze względu na jego stan i parametry techniczne strychu nie muszą przeprowadzać prac budowlanych, tak samo są zobowiązani do dopełnienia formalności. Chodzi tu o zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania strychu oraz poinformowania o tym odpowiednich organów. Zgłoszenie jest wymagane w przypadku rozbudowy instalacji czy zmiany wewnętrznych elementów konstrukcyjnych budynku. Należy dodatkowo pamiętać, że wymagana jest także zgoda pozostałych współwłaścicieli domu do zmiany przeznaczenia użytkowego poddasza. Kolejnymi etapami może być konieczność podziału domu i zawarcie umowy o podziale części użytkowych budynku. Adaptacja poddasza może być sposobem na zyskanie dodatkowej części mieszkaniowej, jednak przed rozpoczęciem prac warto przeanalizować czy taka sytuacja jest korzystna z punktu prawnego i technicznego.

By Redakcja

Jestem młodszą redaktorką. Ogarniam przede wszystkim dział związany z aranżacją i projektowaniem wnętrz, gdzie staram się zaszczepić czytelnikom nowoczesne spojrzenie na własne wnętrze. Największym podziękowaniem za treści są komentarze ostawiane pod nimi ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *