Od czasów, kiedy klimatyzatory dające przyjemny chłód zostały ciepło przyjęte w naszych domach i biurach, pojawił się problem dotyczący serwisowania i utrzymywania w czystości tych urządzeń. Nie zadbanie o to, aby klimatyzacja była czysta zrodziło wiele stereotypów na jej temat. Zanieczyszczone urządzenie może rozsiewać nam wszystko co w sobie ma po pomieszczeniu, a wtedy nietrudno o przeziębienie i inne tego typu komplikacje. W odpowiedzi na taką sytuację powstało wiele firm oferujących serwis klimatyzacji: czyszczenie, odgrzybianie i dezynfekcję klimatyzatorów. Jak można więc zadbać o sprzęt?

fansNajczęściej procedura czyszczenia urządzeń zawiera się w instrukcji obsługi. Niedbałość o klimatyzator powoduje, że instalacja zamiast poprawić nam komfort życia w pomieszczeniach, może mieć negatywny wpływ na samopoczucie, a nawet stan zdrowia mieszkańców. Dlatego jeśli instrukcja nie mówi inaczej podczas wzmożonego użytkowania urządzeń, powinniśmy czyścić je co 2-4 tygodnie. Elementami, które są najbardziej narażone na zanieczyszczenia są filtry, które wyłapują pyły unoszące się w powietrzu (bakterie oraz wirusy). Osiadają one na filtrach, gdzie mogą wystąpić sprzyjające warunki ich rozwoju. Zanieczyszczony filtr może także spowodować znaczny spadek wydajności urządzenia – zmniejsza się w ten sposób ilość powietrza, która przez niego przepływa. Powoduje to zwykle, że koszty związane z eksploatacją klimatyzatora oraz wydobywaniem się z niego nieprzyjemnych zapachów zwiększają się.

Do czyszczenia filtrów możemy użyć odkurzacza, jednak pewniejszym rozwiązaniem jest wyjęcie filtra z klimatyzatora i przemycie go ciepłą wodą z dodatkiem detergentu (Pamiętać należy, że zbyt wysoka temperatura, powyżej 50 °C może spowodować odkształcenie się filtra). Po przemyciu filtra należy go porządnie wysuszyć a następnie włożyć do urządzenia.

Poza filtrami najbardziej narażone na zanieczyszczenie są kratki lub panel wlotu i wylotu powietrza do klimatyzatora. Te elementy również warto przetrzeć wilgotną szmatką aby usunąć naloty kurzu. Pamiętać należy, że okresowego czyszczenia wymaga zarówno jednostka wewnętrzna jak i zewnętrzna, a wszystkie te elementy wymagają opieki z oczywistego powodu. W urządzeniu mamy różnicę temperatur, co powoduje wilgotny nalot na nich, a to w połączeniu z kurzem stwarza dobre warunki do rozwoju bakterii i grzybów.

Niektóre klimatyzatory posiadają sygnalizator informujący o konieczności czyszczenia filtra. jeśli klimatyzator posiada pochłaniacz zapachów czyści się go podobnie jak filtr powietrza (za pomocą wody + detergentów ale bez zawartości chloru). Klimatyzacja do domu, to rzecz niezastąpiona w upalne dni, ale jeżeli pozostawimy ją samą sobie, nie będzie należycie spełniać swojej funkcji.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

One thought on “Konieczny przegląd klimatyzacji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *