Jak zabezpieczyć basen ogrodowy przed zimą

Wraz z nadchodzącym sezonem zimowym właściciele przydomowych basenów stają przed koniecznością odpowiedniego ich zabezpieczenia, przed nadchodzącymi mrozami, tak by mogły im służyć jeszcze przez długie lata.

Wbrew pozorom, większość producentów zaleca pozostawianie wody w zbiornikach na zimowe miesiące. Dzięki temu siła zamarzającej wody pozwala przeciwdziałać sile marznącej ziemi, oddziałującej na ściany konstrukcji. Jednak woda, którą napełnimy basen ogrodowy musi zostać odpowiednio przygotowana.

W takim przypadku pierwszym krokiem staje się wyregulowanie pH, po którym dobrze byłoby przefiltrować wodę i rozpuścić w niej – za pomocą odpowiedniej pompy z ominięciem filtra – środek zapobiegający powstawaniu silnych zabrudzeń i wzrostowi alg.

dlaczego.net

Pamiętać przy tym należy również o zachowaniu odpowiedniego poziomu wody, czyli około 10 – 16 cm poniżej wlotu skimmera, dzięki czemu uniknąć można przepełnienia zbiorników w przypadku obfitych opadów. O ile same baseny ogrodowe na czas zimowy pozostają wypełnione woda, o tyle nie może ona znajdować się w instalacjach filtrujących i grzewczych.

Z kolei w celu zabezpieczenia ścian basenów przed rozszerzającym się lodem, poleca się wrzucenie do zbiornika kilku pływających przedmiotów, np. związanych razem plastikowych butelek, pochłaniających wytwarzaną przez lód siłę.

Zabezpieczając basen przed zimą nie należy zapominać o okryciu go przed spadającymi liśćmi, zabrudzeniami itp. Wszystkie te czynności mogą wydawać się pracochłonne, ale dzięki nim możliwe będzie użytkowanie basenu nie tylko w kolejnym sezonie ale przez długie lata.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *