Sezon ogrodowy w pełni. Przyszedł czas na sianie nasionek, sadzenie kwiatów i drzewek. Na naszych balkonach i w ogrodach się zazieleniło, zaczynają pojawiać się pierwsze kwiaty i owoce. Miłośnicy pięknych dodatków i stylowych wnętrz wiedzą, że same kwiaty i rośliny to nie wszystko. Wybór doniczek jest niezmiernie ważny dla właściwego rozwijania się roślin, a wybór ochronek…No cóż, to od nich w dużej mierze zależy, jak będzie prezentowała się roślina, a także…pokój lub balkon, na którym ją postawimy. Zanim przejdziemy do zakupu doniczki lub ochronki zwróćmy uwagę na kilka istotnych faktów.

2

 

  • Odpowiednie tworzywo. Na rynku dostępne są donice wykonane z najróżniejszych tworzyw. Najbardziej popularne są drewniane, ceramiczne, metalowe i plastikowe. Drewniana świetnie będzie się prezentowała wśród zieleni na balkonie, ale należy ochronić ją przed wilgocią odpowiednim impregnatem. Ceramiczna jest bardzo stabilna, a dodatkowo przepuszcza powietrze.  Metalowa jest wyjątkowo lekka, więc możemy zawiesić ją na barierce. Plastikowa jest łatwa w utrzymaniu, ale należy obciążyć ją np. kamieniami.

 

  • Rozmiar. Zależy oczywiście od wielkości kwiatka lub rośliny, która będzie w doniczce umieszczona. Przy zakupie należy pamiętać, by doniczka była szersza u góry i była tak samo głęboka, jak szeroka. Doniczki dostępne są zarówno w standardowych okrągłych kształtach, jak i kwadratowych – te są odpowiednie dla tych, którym zależy na pogrupowaniu roślin.

 

  • Kolor. Szczególnie istotny w przypadku zakupu ochronki na doniczkę, która powinna być w nie całkowicie schowana. Warto wybrać taki kolor, który dobrze będzie komponował się z pomieszczeniem lub dodatkami na balkonie czy w ogrodzie. Jeśli lubimy minimalistyczne albo rustykalne wnętrza wybierzmy doniczki w stonowanych kolorach, poprzecierane, z wzorami kwiatowymi lub w stylu retro. Piękna ochronka jest prawdziwą ozdobą.

 

  • Wybierając donicę na balkon powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze kilka ważnych czynników. Przede wszystkim musi być ona wykonana z tworzywa odpornego na warunki atmosferyczne. Należy wziąć pod uwagę nie tylko napromieniowanie słoneczne, ale także wilgoć czy mróz. Jeśli nasz balkon jest bardzo nasłoneczniony – wybierzmy doniczki drewniane lub ceramiczne, gdyż metalowe lub te wykonane z tworzyw sztucznych mogą się zanadto nagrzewać. Zrezygnujmy także z zanadto ciężkich donic, które dodatkowo obciążą nasz balkon!

 

  • Na koniec nie zapominajmy o tym, jak ważne są otwory w doniczce, które są dla doniczki niczym innym jak systemem odwadniającym. W przypadku ich braku, roślina będzie gromadzić w sobie nadmiar wody, co może spowodować jej zgnicie lub uschnięcie!

 

Przy współpracy

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

2 thoughts on “Jak wybrać doniczki i ochronki?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *