Aranżacje nowoczesnych wnętrz cechuje minimalizm i raczej zimna kolorystyka, a najczęściej stosowanymi materiałami wykończeniowymi są kamień, szkło i metal. Meble wybierane do tak urządzanych wnętrz mają prosty design i pozbawione są jakichkolwiek dodatków. Czy można więc zastosować tu elementy dekoracyjne?

Rzeźby metaloweDekoracje zawsze kojarzą się z bogactwem i różnorodnością, co w zasadzie kłóci się z minimalistycznie urządzonym wnętrzem, w którym z założenia powinny znajdować się tylko najważniejsze przedmioty i sprzęty. Dlatego bardzo często w tak urządzonym pomieszczeniu znajdują się tylko rzeczy pierwszorzędnej potrzeby, jak meble czy sprzęty RTV bądź AGD, bez dodatkowych akcesoriów, które mogłyby naruszyć minimalistyczny charakter aranżacji.

Jednak dekoracje są pewnym akcentem urozmaicającym wnętrze. Mogą podkreślać zastosowaną aranżację, ale zawsze trzeba pamiętać, by odpowiednio je dobrać i nie przesadzić z ich ilością. Najczęściej wykorzystuje się je w pomieszczeniach o wystroju tradycyjnym, gdzie występuje ciepła kolorystyka i często elegancko zdobione meble. Gustownie wkomponowane drobne przedmioty mogą podkreślić klasyczny charakter takiego wnętrza.

Takie podejście do elementów dekoracyjnych sprawia, że drobne przedmioty mogą pojawić się również we wnętrzach o nowoczesnym wystroju. Jeśli są traktowane jako dodatek do pozostałych sprzętów, mogą subtelnie podkreślić minimalistyczny styl wnętrza. Dopasowane do aranżacji zazwyczaj współgrają z materiałem wykończeniowym i kolorystyką.

Elementem dekoracyjnym wykorzystywanym przy minimalistycznych aranżacjach może być obraz. Wprawdzie jest to przedmiot dużych rozmiarów, ale wisząca na ścianie abstrakcja lub fotografia oprawiona w proste i zwykle wąskie ramki doskonale wydobywa charakter wnętrza. Nie jest to więc rzecz zarezerwowana tylko i wyłącznie dla wnętrz urządzonych w sposób tradycyjny. Z powodzeniem może być częścią nowocześnie urządzonego salonu, zdobiąc jego ścianę.

Styl pomieszczeń nowoczesnych doskonale podkreślają figurki wykonane zwykle z tego samego materiału, jaki wykorzystano w aranżacji wnętrza. Ta drobna artystyczna forma dekoracyjna może zdobić stoliki, szafki czy półki nie tylko mebli salonowych, ale też sypialni czy jadalni. Producent statuetek M&W Design wykonuje statuetki różnych kształtów i wielkości, pomysłowo łącząc ze sobą metal i kamień. Tym samym tak drobny przedmiot staje się doskonałym dodatkiem do minimalistycznego wnętrza, podkreślając, ale i wzbogacając jego prostotę.

Zróżnicowanie elementów dekoracyjnych sprawia, że drobne dodatki do wystroju wnętrz nie są wykorzystywane tylko przy aranżacjach tradycyjnych, ale powoli znajdują swoje miejsce w pomieszczeniach urządzonych zgodnie z nowoczesnym stylem. Dlatego drobne rzeźby coraz częściej pojawiają się w domach czy mieszkaniach. O atrakcyjności tego typu elementów dekoracyjnych świadczy przede wszystkim ich zróżnicowanie, co widać na przykładzie

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.