Projektowanie wnętrz, to nie tylko wizualizowanie rozmieszczenia mebli, to również zagospodarowanie ścian oraz dekoracji okiennych. Firany, zasłony oraz rolety pełnią funkcję  upiększającą, ochronną  oraz regulującą.

_Files_Thumbs_149901Styl, elegancja i prostota, przełamana pasami i dodatkami – to zasady dekoracji okiennych obowiązujących już od kilku sezonów. Dominujące kolory to czerń i biel w połysku oraz macie. Dodatkowo modne są również złote akcenty.

Właściwy wybór
Przed kupnem zasłon i firan zastanówmy się jaki efekt chcemy osiągnąć i zgodnie z naszym założeniem dobierzmy odpowiedni kolor. Warto pamiętać, że jasne odcienie dodadzą wnętrzu przestrzeni oraz je rozpogodzą, a w połączeniu z siatkowymi, transparentnymi tkaninami powiększą optycznie całe wnętrze. Natomiast jeżeli pomieszczenie jest dobrze oświetlone ciemne kolory oraz gęste tkaniny dodadzą elegancji i stylu. Stonowane kolory wnoszą do pomieszczenia  powiew tajemniczości i egzotyki.

Woale, koronki, hafty i organzy nadal królują w wielu domowych salonach. Z kolei do pokoi dziecięcych coraz więcej osób wybiera zasłony z nadrukami oraz kolorowe firany. Krój również ma znaczenie, gdyż optycznie zmienia wygląd wnętrza. Fantazyjnie upięte krótsze firanki sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Natomiast długie, proste zasłony sięgające do podłogi wizualnie je wydłużają (zobacz:

Rzymskie salony
Zasłony i firanki to duet znany od dawna. Aktualnie prawdziwym hitem są rolety rzymskie, podnoszone za pomocą specjalnego mechanizmu sterowanego sznureczkiem albo łańcuszkiem. To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w nowocześnie urządzonych miejscach. Natomiast we wnętrzach stylowych i klasycznych stanowią doskonałe uzupełnienie dekoracji. Kolejną zaletą rolet rzymskich jest ich różnorodność, można je wykonać z każdego rodzaju tkaniny w dowolnym kolorze oraz wzorze. Ponadto doskonale sprawdzają się na małych powierzchniach okiennych, gdzie brakuje miejsca na zasłony i firany.

Do bardziej eleganckich i klasycznych wnętrz takich jak np. gabinety biznesowe oraz oficjalne salony polecane są rolety austriackie oraz wiedeńskie. Układają się w bardzo efektowne fałdy, które przy podnoszeniu zmieniają ułożenie w puszyste bufy.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *