Ekspertyza budowlana

Ekspertyza budowlana to bardzo ważny i w wielu sytuacjach pomocny dokument, który może pomóc uniknąć wielu problemów. Może przydać się podczas zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, podczas oddawania budynku do użytku, czy też, kiedy planowany jest remont danego budynku. Dzięki odpowiednio przygotowanej ekspertyzie budowlanej inwestor, właściciel, czy też potencjalnych kupiec mają realny pogląd na stan techniczny nieruchomości. Kto zatem może wykonać taką ekspertyzę? Co powinna ona zawierać, aby była naprawdę przydatnym i wartościowym dokumentem?

Ekspertyza budowlana – co to jest i kiedy ją wykonać?

To, co będzie zawarte w ekspertyzie budowlanej, w dużej mierze zależy od tego, w jakim celu jest ona wykonywana. Jeżeli w grę wchodzi remont starej nieruchomości czy też planowany jej zakup, warto, aby ekspertyza była dość dokładna i szczegółowa. Powinna ona zawierać nie tylko ocenę stanu technicznego budynku, ale też zalecane prace naprawcze. Inwentaryzacja zabudowy to opracowanie wielopłaszczyznowe, które opiera się na szczegółowych badaniach rzeczywistego stanu budynku. Badania te obejmują wykonanie niezbędnych pomiarów i obliczeń, które pomogą określić parametry poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Ekspertyzę warto wykonać przed przystąpieniem do użytkowania nowego budynku, w przypadku zamiaru zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, lub w razie wystąpienia jakichkolwiek okoliczności, które wskazywałby na odstępstwa od normy budowlanej. Ekspertyzie wykonać me rzeczoznawca budowlany, posiadający odpowiednie uprawnienia i doświadczenie.

Ekspertyza budowlana co powinna zawierać?

Dokładna i rzetelna ekspertyza budowlana wymaga od rzeczoznawcy wykonania szeregu badań, pomiarów i obliczeń takich jak:
• badania mechaniczno-strukturalne materiałów,
• badania kontrolujące materiały użyte do konstrukcji nieruchomości,
• badania gruntu, na którym stoi budynek
• analiza statyczna elementów konstrukcyjnych budynku
• ocena rozwiązań technicznych i ich skuteczności oraz celowości
Na podstawie przeprowadzonych badań i pomiarów, rzeczoznawca przygotowuje sprawozdanie, w którym znajduje się ocena budynku, ewentualnie błędy wykonawcze, a także proponowane działania naprawcze.

By Redakcja

Jestem młodszą redaktorką. Ogarniam przede wszystkim dział związany z aranżacją i projektowaniem wnętrz, gdzie staram się zaszczepić czytelnikom nowoczesne spojrzenie na własne wnętrze. Największym podziękowaniem za treści są komentarze ostawiane pod nimi ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *