Beton to podstawowy materiał budowlany stosowany zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkaniowym. W zależności do rodzaju wykonywanych prac wskazane jest użycie innego rodzaju betonu, dostosowanego parametrami pod konkretne elementy konstrukcyjne. Istnieje kilka najczęściej stosowanych rodzajów betonów, zaliczamy do nich beton towarowy, beton b25, oraz chudy beton, czyli tzw. chudziak. Czy różnią się od siebie poszczególne rodzaje betonu i gdzie znajdują zastosowanie?
Co to jest beton chudziak?
Beton chudziak to specyficzny rodzaj betonu, znajdujący zastosowanie w rozmaitych pracach budowlanych. Podczas budowy kluczowych elementów konstrukcyjnych zaleca się stosowanie droższych betonów o wysokiej klasie wytrzymałości. Jest to ważne ze względu na trwałość oraz bezpieczeństwo konstrukcji. Elementy takie jak schody, czy nadproża wymagają użycia najlepiej klasy betonu, który zagwarantuje doskonałą wytrzymałość. Są jednak sytuacje, kiedy można, a nawet wskazane jest użycie betonu nieco gorszej jakości. Tutaj właśnie potrzebny jest chudy beton.
Beton towarowy – charakterystyka
Kolejnym rodzajem betonu powszechnie stosowanym w budownictwie jest beton towarowy. Produkuje się go w węzłach betoniarskich, a na budowę dowożony jest specjalnymi betonowozami. Beton towarowy powstaje ze zmieszana grubego i drobnego kruszyw, wraz z wodą, cementem i dodatkami uszlachetniającymi. Kiedy wszystkie te składniki zwiążą, a masa betonowa stwardnieje, można powiedzieć, że beton zyskuje wówczas odpowiednie właściwości użytkowe. Beton towarowy wyróżnia się wysoką trwałością, a równocześnie dużą plastycznością. Jego parametry sprawiają, że jest powszechnie stosowany w budownictwie. Wykonuje się z niego na przykład konstrukcyjne elementy budynków, dróg czy domów. Można go spokojnie stosować do budowy elementów nośnych.
Beton konstrukcyjny
Jeszcze jednym rodzajem betonu używanym przede wszystkim w budownictwie konstrukcyjnym do wykonywania nośnych elementów budynków jest beton konstrukcyjny. Aby beton mógł nosić miano konstrukcyjnego, musi zaliczać się do konkretnej klasy, a także charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Klasa betonu mówi o jego wytrzymałości przy 30 cm wysokości, a także po 28 dniach od zalania. O betonie konstrukcyjnym mówimy w przypadku betonów o klasie powyżej b25. Czasami wyjątkowo może to być beton b20.