kratki kominkowe

Kratki wentylacyjne obudowy kominka zapewniają przede wszystkim lepszą cyrkulację powietrza w części zabudowanej, a także zapobiegają wpadaniu zanieczyszczeń do wnętrza pomieszczeń. Spełniają też istotną funkcję estetyczną, ze względu na zróżnicowane kształty i kolorystykę. Jakie czynniki warto mieć na uwadze przy wyborze tego elementu wyposażenia?

Tworzywo kratki kominkowej

Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji kratek wentylacyjnych jest plastik. Elementy wykonane z tworzywa sztucznego są tanie, co zwykle wpływa na decyzje zakupowe. Charakteryzują się niestety niską trwałością, przez co ich wymiana musi być przeprowadzana stosunkowo często. Kratki z plastiku szybko się zużywają, na przykład poprzez zżółknięcie, wyblaknięcie czy skruszenie. Użytkownicy poszukujący trwalszych i bardziej wyrafinowanych rozwiązań mogą zdecydować się na kratki z mosiądzu, stali nierdzewnej czy ceramiki. Takie rozwiązania mają też wyraźnie ozdobny charakter, dlatego mogą być interesującym akcentem w wystroju.

Kształt i wypełnienie kratki wentylacyjnej kominka

Kanał wentylacyjny kominka najczęściej ma kształt prostokątny lub kwadratowy, chociaż w niektórych modelach spotkać można także bardziej finezyjną formę okręgu. Wymiar kratki w każdym przypadku powinien być odpowiednio dopasowany do rozmiaru kanału. Jej kształt nie musi być jednak koniecznie taki sam – okrągły kanał da się wykończyć kratką o formie zarówno identycznej, jak i kwadratowej czy prostokątnej. Kształt pozostaje kwestią głównie estetyczną, podczas gdy dużo większe znaczenie ma wypełnienie elementu. Najczęściej wybierane są pręty o układzie poziomym, jednak w sklepach znaleźć można też modele z płaskownikami układanymi pod kątem. Dostępne są również kratki kominkowe wyposażone w siatkę, co pozwala na uzyskanie charakterystycznego wzoru szachownicy.

kratki kominkowe

Kolorystyka kratki kominkowej

Dawniej niemal wszystkie produkowane kratki wentylacyjne miały biały kolor. Obecnie oferta sklepów jest znacznie lepiej przystosowana do potrzeb użytkowników. Kratkę kominkową warto więc dopasować do barwy dominującej w danym pomieszczeniu. Najczęściej spotykane są elementy brązowe, czarne, szare czy beżowe, a także czarne. Wykończenie kratki może być na połysk lub matowe, a jej atrakcyjność znacząco podnoszą ażurowe wycięcia. Niektóre modele metalowe posiadają stylowe wykończenia z miedzi, srebra czy złota. Popularny jest również efekt postarzania.

Kwestie praktyczne kratki wentylacyjnej kominka

Wybierając kratkę kominkową, warto mieć na uwadze także jej praktyczność. Element ten pozwala na usuwanie zanieczyszczonego powietrza z wnętrz, przez co może na nim z czasem osiadać pył, kurz czy nawet tłuszcz. Tworzoną w ten sposób powłokę trzeba regularnie usuwać. Dobrym rozwiązaniem jest więc wybór modelu z osłonką wyjmowaną, którą można czyścić ręcznie. Aby powietrze w domu pozostało świeże, kratka kominkowa musi być czysta. Przy jej wyborze warto pamiętać, że gęstsze rozłożenie elementów wypełniających znacząco utrudnia czyszczenie elementu.

By Redakcja

Jestem młodszą redaktorką. Ogarniam przede wszystkim dział związany z aranżacją i projektowaniem wnętrz, gdzie staram się zaszczepić czytelnikom nowoczesne spojrzenie na własne wnętrze. Największym podziękowaniem za treści są komentarze ostawiane pod nimi ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *