Duża oferta kamer pozwala na wykonanie we własnym zakresie systemu monitoringu do biura lub domu.

Ceny, za jakie można nabyć najprostsze kamery przemysłowe, na których opierają się systemy bezprzewodowe nie przekraczają tysiąca złotych, choć są także profesjonalne, znacznie droższe rozwiązania.

Nastały czasy, w których nie czujemy się już trak bezpieczni jak niegdyś. Nikogo nie trzeba przekonywać – ataki terrorystyczne, rozboje i kradzieże są na porządku dziennym. W wielu polskich miastach uruchomiono systemy monitoringu wizyjnego, nazywanego też telewizją dozorową od angielskiego Closed Circuit TeleVison. Wiele firm ochroniarskich oferuje monitoring wizyjny używany by podnieść poziom bezpieczeństwa chronionego mienia i osób. Podobny system można zamontować w łatwy sposób we własnym zakresie. Rozpowszechnione w gospodarstwach domowych, sieci komputerowe umożliwiają zastosowanie do tego celu kamer sieciowych z wbudowanym wideoserwerem, których na rynku jest bardzo wiele. Wystarczy połączyć kamerę z wolnym gniazdem RJ45, następnie na podłączonym do tej sieci komputerze uruchomić przeglądarkę internetową i wpisać w niej adres IP kamery. Takie rozwiązanie pozwala na monitorowanie różnych lokalizacji, w których stosuje się okablowanie strukturalne. Dodatkowo podłączenie sieci lokalnej do Internetu pozwala na podgląd obserwowanego obszaru z dowolnego miejsca na ziemi.

Kilka słów o kamerach

Już na etapie projektowania systemu monitoringu wizyjnego należy dokonać wyboru: kamery bezprzewodowe, kamery kolorowe albo czarno-białe. Obraz kolorowy lepiej eksponuje szczegóły, jednak kamery kolorowe mają niską czułość (do poprawnego oddania szczegółów często wymagają dodatkowego oświetlenia). Kamery czarno-białe mają czulsze przetworniki, a dzięki szerszemu zakresowi widmowemu umożliwiają dyskretną obserwację w nocy przy zastosowaniu reflektorów podczerwieni. Obecnie dostępnych jest kilka reflektorów podczerwieni różniących się źródłem oraz krzywą promieniowania. Są rozwiązania wykorzystujące diody LED, zapewniające zasięg 20-30 m, oraz żarówki halogenowe, które mają zasięg do 100 m.

Ważna jest możliwość sterowania obiektywem kamery. W tym celu używamy modemy telemetryczne do zbliżania i wyostrzania obrazu, a także regulacja czasu ekspozycji. Monitorując większy obszar, niż obejmuje obiektyw, stosuje się regulację położenia kamery (obrotnice pion/poziom). Skuteczny monitoring musi być oparty na zapisie obrazu i do tego celu używa się rejestratorów DVD. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dodatkowa kamera, bo obrotnice są elementami mechanicznymi, a więc zawodnymi.

By e-seo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.