Prezentuję kolejny tekst z cyklu – Co wiemy o kotłach parowych. Tym razem poznamy kolejne ogólne pojęcia związane z tym tematem. Ponieważ sama zasada działania nie jest już dla nas tajemnicą wiele pojęć z tego mini-wykładu będzie bardzo łatwe do przyswojenia. A więc kotły – to jest to co nas dzisiaj interesuje.

Co zatem wiemy już o kotle parowym? Znamy już zasadę jego działania. Znamy również jego cząstkową historię (która swoją drogą jest wręcz niezwykle ciekawa). Znamy również zatem parametry jakie charakteryzują kotły co parowe. Na co zatem przyszedł czas teraz? Otóż teraz nadszedł czas na to, aby poznać dokładnie wszystkie elementy kotła parowego.

Jaki jest pierwszy element kotła parowego? Otóż jest nim palenisko, element łączący zarówno piece jak i kotły. Palenisko to jeden ze zdecydowanie najważniejszych elementów w kotle parowym. To właśnie w nim następuje wzniecenie ognia. Drugim, równie ważnym elementem, co palenisko jest tak zwany parownik. Jest to bardzo ważna rzecz w kotłach parowych. Bez tego elementu nie ma szans, aby kocioł parowy zadział. Elementem trzecim jest tak zwany po- wo, czyli inaczej mówiąc podgrzewacz wody. Bez niego nie osiągniemy chcianej temperatury. Elementem czwartym w kotle parowym jest po- pow, czyli inaczej mówiąc podgrzewacz powietrza. Podgrzewacz powietrza również jest wręcz niezwykle ważnym elementem w kotle parowym. Elementem piątym w kotłach parowych jest podgrzewacz pary. Bez niego nie mamy co liczyć na poprawne działanie kotła parowego. Elementem ostatnim w kotłach parowych jest tak zwany walczak, podobnie jest to wykorzystywane w urządzeniach takich jak piece.

By Dakula

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.