Wanna to nieodłączny element wyposażenia każdej łazienki. Mimo że znacznie częściej przypisuje się jej funkcję użytkową aniżeli dekoracyjną, jest ona ważnym aspektem aranżacji wnętrza. Projektanci rezygnują więc z powszechnie dotąd stosowanej zabudowy, proponując rozwiązania z wykorzystaniem wanny wolnostojącej.

Luksus na miarę każdej łazienki

Wanna wolnostojąca kojarzy się z łazienką luksusową. Stąd też pojawiała się zwykle w pomieszczeniach przestronnych, odgrywając dużą rolę w aranżacji wnętrza. Okazuje się jednak, że wanny wolnostojące są na tyle uniwersalne, że z łatwością można je wykorzystywać w wystroju dowolnej wielkości łazienki. Wystarczy dobrać wannę w odpowiednim stylu, aby zyskać łazienkę funkcjonalną i elegancką – tak o dużej powierzchni, jak i małej.

Wanna wolnostojąca geometryczną bryłą

Nowoczesne wanny wolnostojące posiadają budowę opartą o bryłę geometryczną, a ich krawędzie mogą być zaokrąglone lub wyraźniewanna-wolnostojaca-funkcjonalnosci-elegancja-lazienki zarysowane. Zazwyczaj całym spodem stykają się z podłogą, a jedyną częścią przełamującą motyw jednolitej bryły jest zaokrąglony brzeg lub wyprofilowanie umożliwiające wsparcie głowy. Ze względu na jednolitą budowę nowoczesne wanny wolnostojące robią wrażenie masywnych i ciężkich, w związku z czym zazwyczaj stosowane są w łazienkach dużych, przestronnych.

Wanna wolnostojąca klasycznie stylizowana

Wanna wolnostojąca może być też stylizowana za sprawą samego kształtu, jak też dodatkowo występujących w niej elementów. Budowa retro charakteryzuje się płynną linią i specyficznie wyprofilowanym kształtem. Jedna część wanny  jest nieco wyższa, dzięki czemu możliwe jest swobodne wsparcie ramion i głowy. Brzegi natomiast są zaokrąglone, odwinięte na zewnątrz. Wannę wolnostojącą w stylu retro charakteryzują nogi, nadające jej lekkości. Mogą mieć formę standardowych podstawek pod meble, ale niezwykle popularne są lwie łapy. Wykonywane są zarówno z tego samego materiału co wanna, stanowiąc integralną jej część, jak również z materiałów imitujących srebro, złoto lub brąz. Nawiązywanie do metali szlachetnych czyni wannę elegancką, idealną do łazienek o wystroju klasycznym.

Klasyczne i nowoczesne elementy wanny

Dostępne są również wanny wolnostojące, które w swej budowie łączą elementy klasyczne z nowoczesnymi. Oryginalne wanny w stylu retro osadzane są na mniej lub bardziej rozbudowanych drewnianych konstrukcjach. Klasycznym kolorem wanny jest biel, jednak nowoczesne podejście wprowadza nieco bardziej wyraziste barwy, jak czerwień, brąz, a nawet czerń. Zdarzają się też wanny dwukolorowe, gdzie barwy jasna i ciemna zestawiane są na zasadzie kontrastu.

Wanna wolnostojąca wymaga montowania również wolnostojącej baterii. Element dostępny jest w wielu rozmaitych formach, począwszy od typowo nowoczesnych, na fantazyjnych kończąc. Bateria przy wannie wolnostojącej może znajdować się tradycyjnie w przedniej jej części, jak również przy jednym z boków. W przypadku wanien stojących na nogach imitujących metal szlachetny zaleca się, aby bateria była wykonana z tego samego materiału.

Źródło informacji:

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *