W obecnych czasach w dobie importu prawie wszystko sprowadza się zza granicy. Polacy nie mają zaufania do polskich produktów, mimo iż, za przesyłkę spoza kraju trzeba słono zapłacić. Również w budownictwie poszczególne materiały sprowadzane są z innych krajów. Jednak nie zawsze jest taka potrzeba i sens. W Polsce znajduje się wiele miejsc, gdzie wydobywane są minerały skalne.

Pierwszą bardzo popularną skałą jest powstały z przeobrażenia wapieni marmur. W jego skład wchodzi głównie krystaliczny kalcyt lub dolomit. Wśród niewielkiej grupy geologów marmurem nazywa się jedynie te skały węglanowe, które uległy przeobrażeniu w wyniku wysokich temperatur sięgających 500-700 stopni C. Pozostałe definiują jako wapień krystaliczny.

Już za czasów starożytnych marmur był uznawany za bardzo cenny wśród innych materiałów budowlanych, rzeźbiarskich i architektonicznych. Najbardziej znane jego odmiany pozyskuje się we Włoszech i Chorwacji. W Polsce natomiast występuje w kolorze „Biała Marianna” i „Zielona Marianna”, a wydobywany jest wyłącznie w Sudetach, dokładniej w Masywie Śnieżka. Oprócz tego istnieje złoże marmuru szarego o niebieskawym odcieniu w Sławniowicach. Wydobywany jest także marmur krystaliczny w Rędzinach.

Innym popularnym minerałem jest granit, a z niego kostka granitowa. Granit powstał w środowisku głębinowym przez co charakteryzuje się budową jawnokrystaliczną. W naszym kraju występuje na powierzchni ziemi na Dolnym Śląsku i w Tatrach. Oprócz tego schowany jest głęboko w ziemi w pasie od Zawiercia do Krakowa. W składzie granitu według definicji powinno się znajdować 80-100% objętościowych minerałów głównych, do których zaliczają się kwarc, skalenie alkaliczne i plagioklaz. Wśród minerałów głównych kwarc powinien stanowić 20-60% objętościowych skały, a udział skaleni 65-90%.

Obie skały swoje zastosowanie znajdują między innymi w przy budowie domów. Jako, że są to bardzo wytrzymałe materiały, świetnie odnajdują się jako płytki podłogowe. Tak wykonana podłoga prezentuje się bardzo estetycznie i luksusowo. Oczywiście musimy zapłacić odpowiednią sumę, jednak prezentujący się widok po skończonej pracy jest tego wart. Metody wydobywania minerałów w Polsce są identyczne jak za granicą, także nie ma sensu płacić za sprowadzanie, tylko zamówić nasz polski granit czy marmur, z którego będziemy równie zadowoleni.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *