Chyba wszyscy pragniemy by w naszym domu było ciepło. Jednak ogrzewanie domu poprzez palenie w piecu, czy też używanie centralnego ogrzewania to nie jedyne sposoby na osiągnięcie tego efektu. Podstawowym i najważniejszym czynnikiem jest dobre i skuteczne ocieplenie domu. Jednak w tym miejscu pojawia się problem, jakiego materiału użyć, aby było ono jak najbardziej skuteczne, bezpieczne, a zarazem ekonomiczne.

Wybór nie jest taki łatwy, jeśli spojrzymy na dostępne na rynku izolatory cieplne, których jest cała masa. Najbardziej znanym jest oczywiście styropian. Niegdyś jedynie biały, dziś dostępny również w czarne kropki i posiadający certyfikaty jakości wydane przez Instytut Techniki Budowlanej. Istnieje również srebrnoszary z dodatkiem grafitu, który jest najcieplejszy i świetny do ocieplania nie tylko ścian, ale również dachów i podłóg. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji, styropian można używać praktycznie w każdym miejscu domu.

Jest to materiał niezwykle lekki, przez co nie obciąża konstrukcji budynku. Do tego jest bardzo łatwy w obróbce. Jest produktem ekologicznym i nieszkodliwym dla człowieka. Właściwości izolacyjne styropianu nie ulegają zmianie w niskich temperaturach, nie ulega przemoczeniu, ani się nie rozpuszcza w wodzie czy glebie. Dlatego też nie ma potrzeby zabezpieczania go po każdym skończonym dniu pracy.

Istnieje wiele wyrobów ze styropianu: płyty, kliny, kształtki, granulat styropianowe i bloki styropianowe. Płyty najczęściej mają krawędzie płaskie, ale istnieją również frezowane, rolowane i ryflowane. Za ich pomocą można łatwo, skutecznie, a przede wszystkim tanio ocieplić praktycznie wszystkie powierzchnie domu. Z tego powodu jest to najpopularniejszy i cieszący się największym zaufaniem materiał izolacyjny.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.