Wentylatory to urządzenia przepływowe, które odpowiadają za wymianę powietrza w pomieszczeniu. Mają charakter sprężarki, czyli maszyny podwyższającej ciśnienie powietrza, tym samym wymuszając jego przepływ poprzez przewody wentylacyjne, do których urządzenie jest podłączone.

rekuperatoryWentylatory zapewniają wymaganą w pomieszczeniu jakość powietrza, którego pewne ilości wymieniane są w określonym czasie. Parametry urządzenia w dużej mierze uwarunkowane są przez silnik elektryczny, który dostarcza energię niezbędną do tłoczenia powietrza w systemie wentylacyjnym. Każde takie urządzenie musi spełniać normy wynikające ze stopnia ochronności IP – czyli ochrony przed wodą rozbryzgiwaną oraz w postaci strugi. Ponieważ wentylator, odprowadzając powietrze, wydala obok innych zanieczyszczeń również parę wodną, wyposażony jest w konieczne zabezpieczenia chroniące przed porażeniem.

Głównym zadaniem wentylacji jest poprawa jakości powietrza poprzez jego cyrkulację  – wymianę zanieczyszczonego, na świeże, tłoczone z zewnątrz. Skuteczna wentylacja mechaniczna to zastosowanie optymalnego rozwiązania dla danego wnętrza. Polega ono na prawidłowym dostosowaniu rodzaju wentylatora do charakteru pomieszczenia i systemu wentylacyjnego budynku. Wentylatory dzielą się ze względu na konstrukcję i zastosowanie, przy czym każdy wyróżnia się innymi parametrami i inną specyfikacją. Podstawową klasyfikacją jest podział na wentylatory transportowe i przemysłowe oraz stosowane w  pomieszczeniach mieszkalnych.

Inną kategorię tworzą wentylatory klasyfikowane ze względu na montaż i zastosowanie. Znajdują się tu wentylatory osiowe, zwane inaczej śrubowymi, które montuje się na ścianie lub suficie. Ponieważ stosuje się je przy krótkich kanałach wentylacyjnych, tłoczone powietrze ma stosunkowo niskie ciśnienie. Większe ilości powietrza pod dużym ciśnieniem wypierają wentylatory odśrodkowe, które właśnie ze względu na specyfikę działania stosowane są również jako wentylatory kanałowe. Ostatni rodzaj wentylatorów,  również stosowany w kanałach o długim zasięgu, to urządzenia o wyróżniające się mieszanym przepływem.

Biorąc pod uwagę miejsce montażu, wentylatory dzieli się na dachowe, ścienno-sufitowe oraz kanałowe. Wentylatory dachowe do usuwania powietrza wykorzystują zewnętrzne warunki atmosferyczne, dzięki którym zwiększają skuteczność wymiany. Urządzenia ścienno-sufitowe stosowane są jako uzupełnienie wentylacji grawitacyjnej, dlatego ich wydajność jest stosunkowo niska, jednak wystarczająca dla prawidłowej cyrkulacji powietrza. W okrągłych przewodach wentylacyjnych montowane są natomiast wentylatory kanałowe, które cechuje duża wydajność. Ich praca dostosowywana jest do aktualnych warunków, w zależności od tego, czy istnieje potrzeba wymiany powietrza.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *