Projekt domu – w niego inwestycja, jest bez wątpliwości wyborem na całe życie. Trzeba zatem odpowiednio ją rozważyć i zaprojektować dom na miarę swoich potrzeb, który będzie naszą chlubą.

Jakiekolwiek decyzje podjęte na etapie budowy dalej mają skutki odczuwalne przez niekrótki okres czasu. Przyszły inwestor musi zwrócić szczególną uwagę na wybranie właściwego projektu. Przy stałym przyrostów taksy za światło ewidentnie energooszczędne projekty domów jednorodzinnych są sensownym wyborem. Budowa tytułowego domu niewątpliwie będzie kosztowniejsza w porównaniu do identycznego obiektu stworzonego na papierze zbieżnie z z najnowszymi normami. Ważne jest więc to, po jakim czasie nadobowiązkowe wydatki mogą się zwrócić. To w dużej mierze jest wysoce zależne od bieżących jak i zarówno rokowanych stawek za nośniki energii jak też od skali otrzymanej energooszczędności.

Ewidentnie opłaca się budować projekty domów z wyższą termiczną izolacyjnością przegród zewnętrznych oraz zaopatrzonych w wentylację z rekuperatorem. Dodanie paru centymetrów wełny mineralnej bądź styropianu to nieznaczny wydatek, a wówczas zyski w kosztach ocieplenia potrafią wyrównać niebagatelne 30%. Tak samo przedstawia się sytuacja z odzyskiem ciepła. Wyższe wniesione nakład pieniężny są w stanie zwrócić się dość szybko już po 3-5 latach. Z drugiej strony nabycie pomp ciepła, kolektorów słonecznych bądź ogrodów zimowych trzeba rozważać indywidualnie. Amortyzacja tych elementów następuje bowiem zwykle po upływie 12-17 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *