W niektórych pomieszczeniach akustyka wnętrz jest wskazana, natomiast tak jak na przykład w kinach lub na halach produkcyjnych niezbędne jest wyciszenie wnętrza. Tłumaczymy, na czym polega akustyka wnętrz i od czego zależy.

Dźwięk, jako falashutterstock_3052898

Już w I w. n. e. Witruwiusz porównał dźwięk do tafli wody. Dźwięk podobnie jak ruch na wodzie rozchodzi się falami. Fala z kolei jest swego rodzaju zaburzeniem, która wprowadza chwilowe zmiany Dźwięk, jako fala, jest w stanie się przemieszczać w atmosferze dzięki wywoływanym zmianom w ciśnieniu i gęstości powietrza.

Rozchodzenie się fal

Dźwięk jest słyszalny dla nas, ponieważ fala dźwiękowa dochodzi do naszego ucha i porusza naszą błoną bębenkową, a ta uruchamia cały mechanizm aparatu słuchowego. Wszystko, co jest związane z dźwiękiem opiera się na falach i drżeniu. Podobnie jest z akustyką wnętrz.

Wędrówka dźwięku

Przyjmijmy, że źródłem dźwięku w pokoju są głośniki. Odbicia fal dźwiękowych dzielą się następująco:

  • wczesne,
  • wtórne,
  • rozproszone.

Istnieje wiele parametrów, które określają dokładne efekty akustyczne. Audyt akustyczny w danym pomieszczeniu pozwala na dokładne określenie parametrów fal dźwiękowych w danym pomieszczeniu. Takie działania bardzo przydają się zwłaszcza na salach wykładowych, kinach, halach produkcyjnych czy w domach.

Do wykonania takiego audytu jest niezbędny odpowiedni sprzęt do pomiaru fal dźwiękowych. Usługi pomiarowo-analityczne zazwyczaj obejmują pomiary w zakresie:

  • akustyki środowiskowej,
  • akustyki budowlanej,
  • akustyki stanowisk pracy (przemysłowej),
  • pomiar hałasu urządzeń,
  • wiele innych.

Więcej informacji dotyczącej akustyki wnętrz można znaleźć na:

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *