Niezależnie od tego jaki rodzaj posadzki zastosujemy w pomieszczeniu przemysłowym, czy to posadzkę betonową, epoksydową czy też inną, muszą być one zawsze mocne i stabilne. Dodatkowe cechy i właściwości uwzględniane są już w drugim etapie projektowania pomieszczenia przemysłowego. Podkłady pod posadzki przemysłowe te różnią się od siebie sposobem nakładania (np. ściąganie masy po listwach) oraz wykorzystanym w ich realizacji spoiwem.
Na podział podkładów pod posadzki przemysłowe ma wpływ również zastosowany w nich układ konstrukcyjny. Jednymi z najczęściej wykonywanych posadzek są są wylewki zespolone z podłożem lub znajdujące się na akustycznej lub przeciwwilgociowej bądź warstwie izolacji. To co odróżnia poszczególne podkłady to również szybkość wiązania. Jak wspomniano wyżej podkłady pod posadzki mogą być wykonywane na dwa różne sposoby.  Tradycyjnie wylewki nakładane są przy użyciu drewnianych lub metalowych listew kierunkowych, za pomocą których zygzakowatym ruchem ściąga się nadmiar zaprawy. Większa chropowatość takiej wylewki powoduje, że zwiększenie przyczepności kleju z podkładem.
Drugi sposób wykonania wylewki to zastosowanie podkładów samopoziomujących. Jak sama nazwa wskazuje po rozprowadzeniu masa sama rozlewa się równomiernie. Zaprawa przygotowywana i rozprowadzana jest przy pomocy agregatów. Dzięki temu wylewki te stosowane są zazwyczaj pod posadzki wielko powierzchniowe, takie jak posadzki epoksydowe lub betonowe. Podkłady samopoziomujące można wykonywać również ręcznie. W tym przypadku wymaga się jednak dużej wiedzy na temat zastosowania odpowiednich proporcji wody i suchej mieszanki. Nieprawidłowy dobór proporcji może znacznie obniżyć wytrzymałość posadzki.

By Sziszu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *