Stal zaliczana jest do grupy materiałów niepalnych. Nie oznacza to jednak, że jest ona w stu procentach odporna na działanie wysokich temperatur i ognia. Konstrukcje stalowe powinny w trakcie pożaru jak najdłużej utrzymywać swoją nośność. Aby elementy stalowe zachowywały swoje właściwości w tak trudnych warunkach, na ich powierzchnię stosuje się odpowiednie zabezpieczenia ogniochronne.

Najlepszą formą takiego zabezpieczenia są farby ogniochronne przeznaczone do malowania zarówno elementów konstrukcji stalowych, jak i stalowo cynkowych. Dzięki specjalnym właściwościom chronią stalowe części przed niszczącym działaniem płomieni i gorąca. Dzieje się tak, ponieważ przy temperaturze powyżej 200° C dochodzi do reakcji chemicznej, w wyniku której farba przeciwpożarowa pęcznieje i zaczyna się pienić. Piana pokrywająca konstrukcję powoduje, że szybko rosnąca temperatura nie niszczy od razu jej poszczególnych elementów. Oczywiste jest, że im grubszą warstwę farby się nałoży, tym grubsza powstanie piana. Zabezpieczenia ogniochronne będę spełniać swoją funkcję prawidłowo tylko wtedy, gdy zostaną wykonane przez specjalistów według obowiązujących norm. Niezwykle ważne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie stalowego podłoża. Powierzchnia, na którą będzie nakładana farba ogniochronna do stali, musi być sucha, czysta, odtłuszczona i odrdzewiona. W pierwszej kolejności nanosi się farbę gruntującą. Zazwyczaj jest to farba antykorozyjna typu epoksydowego. Grubość podkładu powinna być dostosowana do wymagań środowiska, w którym konstrukcja będzie się znajdować. Zasadniczą warstwę ogniochronną, na przykład z systemu FlameSorber nakłada się pędzlem, wałkiem lub metodą natrysku hydrodynamicznego. Dzięki temu pokrycie stalowej powierzchni jest równomierne. Ilość nanoszonej farby zależna jest od klasy odporności ogniowej stalowych elementów, ich temperatury krytycznej oraz współczynnika masywności. Ostatni etap realizacji zabezpieczeń ogniochronnych to wykonanie warstwy nawierzchniowej. W tym celu stosuje się dwuskładnikowe emalie poliuretanowe.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.