Podczas budowy nowego domu czy wykańczaniu mieszkania zastanawiamy się nad najnowszymi rozwiązaniami, które nie tylko ułatwią nam codzienne czynności ale również pomogą w dbaniu o środowisko czy oszczędności energii elektrycznej. Wielu z nas określenie „inteligentny dom” kojarzy się nie tylko wygodą ale luksusem do którego cały czas dążymy.

Rozpoczynając od samej góry naszych domów coraz częściej możemy zauważyć płaskie ekrany skierowane do słońca. Są to kolektory słoneczne, które mają za zadanie ogrzewać wodę wykorzystywaną do codziennej higieny czy mycia naczyń. Zamontowane kolektory słoneczne połączone ze zbiornikiem wodnym za pomocą promieni słonecznych przez cały dzień ogrzewają wodę. Takie rozwiązanie pozwala nam na oszczędność energii elektrycznej, która musielibyśmy zużyć do ogrzania wody za pomocą grzałki zamontowanej w bojlerach.
Kolejnym inteligentnym rozwiązaniem są centralne odkurzacze wmontowane w ściany naszego domu. Jednak najlepiej na to rozwiązanie zdecydować się w czasie budowy domu ponieważ wyburzenie może pociągnąć za sobą znaczne koszty. Centralne odkurzacze składają się z jednostki centralnej, połączeń montowanych w ścianach oraz przyłącza, które używamy w zależności od tego w jakim pomieszczeniu chcemy w danym czasie sprzątać. Dzięki zamontowanej jednostce centralnej w oddzielnym pomieszczeniu możemy odkurzać bez hałasu czy dodatkowego kurzenia. Poziom szumu jest praktycznie zredukowany do zera dlatego też nie musimy przeszkadzać innym domownikom w codziennych czynnościach.

Idealnym rozwiązaniem w porze letniej są klimatyzatory, które mają za zadanie ochłodzić powietrze w naszym domu. Dzięki panelowi montowanym w najbardziej strategicznym miejscu w domu możemy cały czas regulować temperaturę powietrza. Klimatyzacja w domu z jednej strony daje poczucie komfortu jednak z drugiej pociąga za sobą znaczne koszty. Działanie tych urządzeń pociąga ogromne ilości energii elektrycznej dlatego najlepiej jeżeli będziemy z niej korzystać tylko w czasie największych upałów czy w czasie obecności gości w naszym domu.

Kuchnia to kolejne pomieszczenie w którym można umieścić najnowsze rozwiązania. Oprócz zmywarki, która stała się coraz popularniejsza coraz częściej można się spotkać z płytami indukcyjnymi czy innymi rozwiązaniami pomagającymi zarówno w pracach oraz mające na celu skrócenie czasu przygotowywanych posiłków. Dodatkowo na rynku można spotkać się z nowoczesnymi meblami kuchennymi, które pomieszczą znacznie większą ilość naczyń czy garnków niż dotychczasowe tradycyjne meble.

Wszystkie powyższe rozwiązania mają na celu ułatwienie nam naszego coraz szybszego i stresującego życia. Ich użycie znacznie skraca czas wykonywanych czynności w porównaniu do tradycyjnych metod. Jednak musimy pamiętać że zarówno centrale wentylacyjne jak również inne rozwiązania mogą też przynosić za sobą dodatkowe koszty czy nawet przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia przez nieprawidłowe korzystanie z nich.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *