Remont z pewnością dla każdego nie jest przyjemny, a zwłaszcza gdy nie mamy fachowców i robimy wszystko sami. Dlatego warto jest na początku za nim weźmiemy się za jakiekolwiek prace stworzyć dokładny plan co będziemy robić w jakiej kolejności oraz jakie materiały będziemy do tego potrzebować.  

Malowanie, może nam się wydawać, że nie ma nic prostszego jak właśnie malowanie i co tu jest planować. Otóż ci co tak myślą są w bardzo dużym błędzie. Już na początku pojawia się pytanie jak odpowiednio przygotować powierzchnie by farba nie odpryskiwała, lub od czego zacząć, pomalować pierwsze sufit czy ściany.

Za nim położymy farbę, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię, od tego czy ściany są nowe czy już wcześniej malowane zależy jakie czynności musimy wykonać na początku. Ze ścianami i sufitami, które wcześniej były nie malowane  nie ma dużego problemu, schody zaczynają się dopiero jak musimy odświeżyć powierzchnie czyli położyć nową warstwę farby na starą. W takiej sytuacji musisz sprawdzić czy kładąc nową warstwę farby stara nie zacznie odpryskiwać, jeżeli tak musisz ściągnąć starą warstwę, przetrzeć papierem ściernym średniej grubości.  Tak przygotowaną powierzchnię możemy zacząć malować, najpierw oczywiście sufit. Malujemy od rogów, najlepiej zrobić to małym pędzelkiem lub specjalnym wałkiem do odcinania w narożach. Projekty domów, w których jest zagospodarowane poddasze wymagają większej dbałości o tego typu szczegóły. Jeżeli skosy na poddaszu nie są zabudowane, malowanie krawędzi może być trudniejsze.  Gdy uporamy się już z narożnikami, zaczynamy malować pędzlem lub wałkiem całość, metr po metrze, od strony na której znajduje się więcej światła.

Mamy już pomalowany sufit, teraz kolej na ściany, by farba była położona równomiernie, farbę nakładamy w kształcie litery V, zaczynając od środka tak by wszelkiego rodzaju zgrubienia dały się łatwo rozprowadzić. Jeżeli malujesz ściany w różnych kolorach to by uniknąć brzydkich fal i nierówności, użyj w tym celu taśmy malarskiej.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.