Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych życiowych decyzji, dlatego tak ważne jest, aby nowe lokum znajdowało się w dogodnej lokalizacji i przyjaznej okolicy, a przy tym odpowiadało naszym potrzebom, co do metrażu i ceny.

Poszukiwanie mieszkania zdeterminowane jest przez ograniczenia finansowe oraz indywidualne wymagania co do położenia i wielkości mieszkania. Jednym zależy na lokalizacji blisko centrum, inni wybierają osiedla mieszkaniowe oddalone od głównych ulic miasta, ale za to dogodnym węzłem komunikacyjnym. Rodzina szuka mieszkania z kilkoma pokojami i dostępem do piwnicy, natomiast młodzi ludzie rozglądają się za kawalerkami. Ustalenie budżetu, którym dysponujemy, a co za tym idzie wybór lokalizacji i metrażu przyszłego mieszkania to pierwsze kroki na drodze do korzystnego zakupu swoich „czterech ścian”.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym wymaga przeglądania ogłoszeń prasowych oraz anonsów w internecie i tablicach ogłoszeń, natomiast korzystną alternatywą może okazać skorzystanie z pośrednictwa agencji nieruchomości. Wówczas to ona bierze na siebie odpowiedzialność za sprawdzenie stanu technicznego kupowanego mieszkania (w tym instalacji gazowej i elektrycznej) oraz statusy prawnego związanego z nieruchomością. Z kolei za pośrednictwem dewelopera można zakupić zupełnie nowe mieszkania. Warszawa, Kraków, Poznań, ale i mniejsze miasta prężenie rozwijają swoje inwestycje mieszkaniowe, ciągle oferując mieszkania na nowych osiedlach. Gwarancją korzystnego zakupu mieszkania jest wybranie solidnego dewelopera, który posiada kilkunastoletnie doświadczenie na rynku nieruchomości, budując domy i mieszkania odpowiadające wszelkim standardom budownictwa. Warto sprawdzić dotychczasowe inwestycje firmy deweloperskiej, a także księgi wieczyste nieruchomości, na której ma stanąć budynek wraz z planem zagospodarowania terenu. Ostateczny zakup mieszkania powinno poprzedzić zawarcie umowy przedwstępnej, chroniącej przed nieuczciwym sprzedawcą, którą warto potwierdzić u notariusza.

Kupno mieszkania to decyzja odpowiedzialna, której skutki będziemy odczuwać przez wiele przyszłych lat, dlatego wymaga oponowania, ostrożności i czasu, aby nowe lokum okazało się komfortowe, funkcjonalne i dogodnie położone. Tylko wtedy będziemy mieć poczucie właściwie ulokowanych pieniędzy.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *