Duże płaszczyzny drewna najlepiej szlifować na szlifierkach taśmowych; do płaszczyzn mniej­szych profilowanych stosować można szlifierki tarczowe lub szlifowanie ręczne. drewno Na wyrobach przeznaczonych do wykańczania przezroczystego na połysk powtórne szlifowanie stosuje się najczęściej po wybielaniu drewna.Powierzchnia drewna przeznaczona do wykończania powinna być równa, gładka i czysta, bez plam i przebić klejowych, pęcherzy żywicz­nych itd. Przygotowanie do wykończania obejmuje przede wszystkim, zaprawianie wad drewna (sęków, spękań itp.), szlifowanie, odżywiczanie, usuwanie przebić i plam klejowych oraz wybielanie drewna.
Drewno szlifuje się zawsze wzdłuż włókien, w celu uniknięcia powstawania rys. Po wstępnym szlifowaniu powierz­chnię zwilża się ciepłą wodą lub słabym roztworem kleju glutynowego. Po całkowitym wyschnięciu powierzchni, szlifuje się ją ponownie papie­rem ściernym o drobniejszym uziarnieniu — 200—240. Szlifowanie na­leży wykonywać stosując docisk klockiem szlifierskim.
Zaprawianie wad drewna przeprowadza się przez stosowanie wstawek w postaci korków wklejanych w otwory powstałe po usunięciu miejsc wadliwych albo listewek wstawianych w szczeliny. Drewno w produkcji maso­wej zaprawianie sęków korkami wykonuje się na specjalnych maszy­nach, tzw. sękarkach. Wstawki powinny być dokładnie dopasowane.
Po obróbce struganiem i cykłinowaniu poddaje się po­wierzchnię szlifowaniu. Celem szlifowania jest całkowite wyrównanie powierzchni. Powierzchnie przeznaczone do wykańczania (zwłaszcza prze­zroczystego) należy szlifować dwukrotnie, stosując międzyoperacyjne zwilżanie powierzchni. Do szlifowania wstępnego stosować należy papier ścierny o uziarnieniu 100 i 150.
Właściwe przygotowanie powierzchni drewna, zwłaszcza jej dokładne wyrównanie i wyszlifowanie, ma również zasadniczy wpływ na zmniejszenie zużycia materiałów malarsko-lakierniczych oraz na zmniejszenie pracochłonności operacji wykończeniowych.
Przebieg włókien we wstawkach powinien być zgodny z przebiegiem włókien na powierzchni wyrobu. Należy zwracać szczególną uwagę na wilgotność drewna używanego na wstawki; w przypadku użycia drewna nie wysuszonego, przy wysychaniu powstają szczeliny na obwodzie wsta­wek. Drewno Przy zaprawianiu powierzchni przeznaczonych do wykańczania przezroczystego zwracać należy uwagę także na to, aby rysunek drewna wstawki był uzupełnieniem rysunku całej powierzchni.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *