Grzejniki rozmieszczone w pomieszczeniu powinny zapewniać możliwie jak najbardziej równomierny rozkład temperatury powietrza wewnętrznego. W tym celu grzejniki należy w miarę możliwości umieszczać przy ścianie zewnętrznej pod oknami. Odstępy kaloryferów członowych od elementów budowlanych powinny być zgodne z tablicą zawartych w Polskich Normach.

Klatki schodowe w budynkach stanowią jakby jedno obszerne i wysokie pomieszczenie. Temperatura obliczeniowa w nich nie jest wysoka, lecz znaczna powierzchnia okien powoduje duże straty ciepła. Znane zjawisko gromadzenia ciepła na wyższych piętrach i występujące tu nadciśnienie powietrza oraz chłodu panującego szczególnie na najniższej kondygnacji. Wytworzone tam podciśnienie wywołuje przykre i dokuczliwe przeciągi w czasie otwierania drzwi wejściowych.

Dlatego najwięcej powierzchni ogrzewalnych należy umieszczać w kondygnacjach niższych, a coraz mniej na piętrach wyższych.

Kaloryfery mogą mieć osłony, które należy stosować tylko wyjątkowo np. ze względów architektonicznych lub dla grzejników o wysokiej temperaturze wody bądź pary, jako ochronę przed oparzeniem.

W przedsionkach nie należy umieszczać grzejników, gdyż mogą być tam narażone na zamarznięcie w razie przypadkowego niedomknięcia drzwi zewnętrznych w czasie mrozów.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.