Wielu z nas trzyma w mieszkaniu  fornirowaną szafę z lat sześćdziesiątych, czy inne pamiątkowe meble po przodkach. Tymczasem stare meble wcale nie są obecnie uważane za niemodne, a wręcz mogą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza. Wystarczy tylko regularnie czyścić je, a co jakiś czas przyjrzeć się ich mechanizmom. Ewentualnie trzeba będzie zakupić drobne elementy i wiekowe meble będą nam służyć na dalsze lata.

Trudno wyobrazić sobie przechowywanie odzieży i ręczników bez pojemnej szafy, trzymanie ważnych dokumentów bez biurka, czy schowanie garnków i drobnych urządzeń agd bez zestawu mebli kuchennych. W związku z codziennym użytkowaniem szafek i mebli naturalną koleją rzeczy jest konieczność zakupienia nowych zawiasów, czy odświeżenia frontów meblowych. Często też prowadnice ograniczają pełen wysuw szuflady, a gałki meblowe trzeba mocniej dokręcić. Jednak mało kogo stać na zakup nowych mebli, czy podążanie za najnowszymi trendami w kolorystyce i wzornictwie, dlatego czasami wystarczy drobna wymiana akcesoriów meblowych, czy zewnętrznej okleiny, aby uzyskać zupełnie nowy design wnętrza.

Okucia budowlane wymagają wymiany, nawet jeśli gołym okiem nie widać uszkodzeń, ponieważ upływ czasu powoduje, że pewne mechanizmy luzują się. A tylko ich poprawne funkcjonowanie zapewnia wygodę w użytkowaniu mebli. W sklepach meblowych można znaleźć drewniane i chromowane gałki meblowe, które dzięki bogatemu wzornictwu  bez problemu dopasować do stylu, w którym utrzymane jest konkretne wnętrze, ale z drugiej strony można wykorzystać je do odmienienia wyglądu mebli. Barwne uchwyty meblowe z bajkowymi elementami doskonale nadają się do pokoju dziecinnego, klasyczne gałki drewniane najlepiej komponują się z szafą i komodą w sypialni, natomiast ciężkie stalowe klamki zwykle montuje się w przedpokoju. Czasami wystarczy wymienić drobne akcesoria meblowe, aby uzyskać naprawdę nowoczesny wygląd mebli.

Można też wypróbować domowych sposobów na renowację mebli i podjąć się ich polakierowania specjalnym lakierem do drewna, oczywiście po uprzednim wyczyszczeniu powierzchni rozpuszczalnikiem. Mniej wprawieni w malowaniu mogą po prostu wybrać nową okleinę do mebli w wybranym wzorze, a tym samym stworzyć wrażenie całkowicie nowych mebli. Sklepy oferują folie samoprzylepne, a także barwne taśmy, które mocuje się klejem lub wodą. Pewnie największe kłopoty przysparzają duże szuflady chyba, że zajmiemy się zmianą tylko ich zewnętrznego frontu. Decydując się na zmianę kolorów mebli można pozostawić dotychczasowe uchwyty meblowe, o ile nie są obdarte, ponieważ z zewnątrz na pewno da się zauważyć nowy wygląd mebli.

Nie wolno więc obawiać się drobnych napraw i dokładnego wyczyszczenia sypialnianej szafy, czy wyblakłych szafek kuchennych, ponieważ w efekcie zyskamy zupełnie odmienione meble w modnej aranżacji.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *