O drewnie można powiedzieć – nigdy nie przemija na nie moda. Z czasem mamy coraz więcej dostępnych tworzyw sztucznych, które znalazły zastosowanie w produkcji materiałów wykończeniowych dla domu. Mają one tą zaletę, że są tańsze i niekiedy porównywalnie trwałe, mimo tego część z nas chętniej wybiera drewniane elementy do urządzania domu. Nie dziwi ten fakt, bo drewno nadaje subtelności i ciepła wnętrzom.
Z czasem drewno, jak każdy materiał traci na atrakcyjnym wyglądzie. Jeśli jednak jego struktura jest jeszcze wystarczająco dobra, zamiast kupować nowe produkty, można przeprowadzić ich renowację. Odnawiać można wiele drewnianych elementów domu a m.in. schody drewniane, okna, podłogi czy meble.
Na przykładzie renowacji okien drewnianych chciałabym omówić jak po kolei postępować ze zniszczonym drewnem.
Na początku należy rozmontować tak składowe elementy, by bez problemu usunąć resztki farby, lakieru czy fragmenty zmurszałego drewna. Można do tego wykorzystywać szlifierki (ręczne bądź mechaniczne), które łatwo kupić w sklepach z artykułami budowlanymi. Wyczyszczoną papierem ściernym powierzchnię należy oczyścić z pyłów. Jeśli drewno posiada pęknięcia bądź inne nierówności, by je wyrównać można zastosować szpachle do drewna – do wyboru mamy różne szpachle do różnych rodzajów drewna. Po dokonaniu tego zabiegu należy dobrać odpowiedni środek konserwujący.

Możemy wybierać pomiędzy:

  • olejowaniem – użyciem środków na bazie olejów i wosków,
  • bejcowaniem- wykorzystanie barwnych środków impregnujących na bazie (istnieje wiele ródzajów bejc w tym: nitro, rozpuszczalnikowa, spirytusowa, wodna, woskowa i wiele innych; ich dobór zależy w równym stopniu od stanu drewna jaki i obecności ewentualnych pasożytów, pleśni i koloru.)
  • lakierowaniem,
  • nakładaniem barwnej farby do drewna (w zależności od warunków w jakich jest eksploatowane drewno – farbę do drewna na zewnątrz bądź wnętrz).

 

Niekiedy nałożenie jednej warstwy na powierzchnie nie jest wystarczające, na powierzchnie zewnętrzne nakładamy nawet 3 – 5 warstw.
Renowacja drewna dla niektórych to duża przyjemność, można dzięki niej zaoszczędzić pieniądze, a odnowione meble czy inne domowe drewniane elementy zyskują jeszcze dodatkową niematerialną wartość.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *