Budując dom zawsze dochodzimy do problemu  odprowadzenia ścieków z naszych czterech kątów, zazwyczaj ten problem powstaje pod koniec inwestycji kiedy to już  chcemy się wprowadzić do długo oczekiwanej i kosztownej inwestycji .Wtedy to nasuwa się  pytanie, co jest tańsze a przy tym korzystniejsze ? Wiadomo jeżeli nieopodal naszej posesji  jest sieć wodociągowa wówczas problem się rozwiązuje .

Podłączamy się do sieci miejskiej i nasze zmartwienia się rozwiewają, ale co zrobić w przypadku braku takiego rozwiązania? Ten problem rozwiązują przydomowe oczyszczalnie ścieków, które to w sposób bezpieczny dla środowiska przerabiają fekalia w  wodę o stopniu klarowności  około  98%.

Przydomowe oczyszczalnie dzielą się na : oczyszczalnie ekologiczne i biologiczne różnica między jedną a druga jest taka że w oczyszczalni ekologicznej  w celu poprawy jakości ścieków  stosuje się drenaż rozsączający, który wymaga większego obszaru na ternie działki  budowlanej aby można go było swobodnie rozprowadzić.  W przypadku stosowania oczyszczalni biologicznych całościowy proces czyszczenia ścieków zachodzi wewnątrz zbiornika, w tym celu hoduje się specjalną florę bakteryjną , której to żywotność zależy od stopnia natlenienia  zbiornika, im więcej tlenu tym szybszy rozkład fekaliów.  Dodatkowo powstałe gazy w wyniku rozkładu odprowadzane są przez specjalny komin wentylacyjny wyprowadzony na powierzchnie zbiornika.  Dodatkową korzyścią z oczyszczalni biologicznej jest możliwość odprowadzenia przerobionych ścieków w postaci wody, do pobliskiego rowu melioracyjnego, rzeki lub innego cieku wodnego.

Jeżeli byśmy się nie zdecydowani na ekologiczne oczyszczalnie zostaje nam również możliwość zamontowania szamba z włókna szklanego lub szamba betonowego, które to rozwiązania są znacznie tańsze, ale droższe w długotrwałej eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *