Pleśń w łazience

Łazienka, ze względu na panującą tam wilgoć, wysoką temperaturę powietrza i parę wodną stwarza idealne warunki, dla rozwoju pleśni i różnego rodzaju grzybów. Co zrobić, żeby te drobnoustroje ominęły nasze mieszkanie?

Pleśń w łazience

Należy pamiętać, że pleśń i grzyby to nie tylko brzydkie plamy na ścianie, suficie, czy między płytkami. Oprócz zachwianej estetyki, zagrożone jest też zdrowie osób przebywających w ich otoczeniu. Pleśń
i grzyby uważane są za czynniki mogące powodować między innym alergie wziewne i skórne, a także choroby układu oddechowego, jak na przykład astma.

Co zrobić, żeby się przed tym uchronić?

Pomimo dostępnych na rynku innowacyjnych farb, nieprzepuszczających wilgoci,  w łazience najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne. Pleśń na ścianach jeśli już występuje, to najczęściej w przestrzeni między glazurą bądź na gołej części. Na to też jest sposób!  Przed ułożeniem płytek warto zastosować płynną folię.

Kolejnym ważnym czynnikiem powodującym pleśń i grzyby, w takich pomieszczeniach jak łazienka, jest słaba cyrkulacja powietrza. W większości przypadków wystarczająca będzie zwykła kratka odprowadzająca wilgoć do kanału wentylacyjnego. Dodatkowym ujściem ciepłego powietrza po kąpieli może być okno, lub uchylone drzwi.

Oczywiście, nie zapominajmy o grzybobójczych detergentach dostępnych na rynku. Nie powinniśmy czekać, aż łazienka zostanie zaatakowana przez pleśń. W walce z drobnoustrojami bardzo ważne jest zapobieganie.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

2 thoughts on “Pleśń w łazience”
  1. Polecam w trakcie remontu łazienki dodać specjalny preparat antygrzybiczny do zaprawy. Sprawdza się doskonale.

  2. Opiłki aluminium dodane do zaprawy tynkarskiej zapobiegną powstawaniu pleśni na ścianie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.