To gdzie i jak mieszkamy ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Jeżeli mieszkamy w miejscu, które nam się nie podoba, sprawia wrażenie nieprzyjemnego, czy też niezadbanego to wtedy nie mamy ochoty do niego wracać. Uczucie to wpływa na nasze samopoczucie oraz relacje z ludźmi. Zakup mieszkania bądź domu to niesamowicie istotna kwestia, która rzutuje na długie lata, dlatego też wybór ten musi być dokładnie przemyślany. A więc mieszkanie, czy dom, która opcja jest lepsza?


mieszkanie w centrumDobre wyjście – jaki wybór?
Nie można jednoznacznie stwierdzić jakie wyjście jest dobre. Życie w domu, jak i w mieszkaniu daje bardzo duże możliwości. Wybór jest kwestia indywidualną, dostosowaną do codzienności życia. Nie jest tajemnicą fakt, że  zarówno mieszkanie jak i dom stawia przed lokatorami pewne ograniczenia. Czy można wskazać najlepsze wyjście?
Niestety nie ma właściwej odpowiedzi na to pytanie. Dlatego też można powiedzieć, że pytanie o najlepsze wyjście jest całkowicie nietrafione. Jeszcze jakiś czas temu uważano, że domy budowane są jedynie na wsiach ze względu na niską gęstość zaludnienia, która wyklucza stawianie tam wieżowców. Jest to ekonomicznie nieopłacalne, gdyż ziemia nie posiada zbyt wygórowanej ceny oraz jest powszechnie dostępna. Inaczej sprawa ma się w miastach.

Dom czy mieszkanie?
Jak wiadomo dom to jednostka autonomiczna, odizolowana od otoczenia, nierzadko posiadająca solidne ogrodzenie. Można się również pokusić o stwierdzenie, że dom jest twierdzą każdej rodziny. Posiadając dom, jesteśmy uprzywilejowani, nie musimy przejmować się, że za ścianą znajdują się sąsiedzi. Natomiast mieszkając w bloku, niestety jesteśmy skazani na odgłosy pochodzące z następnego mieszkania.
Mieszkając w bloku jesteśmy jednymi z wielu. Mieszkanie jest anonimowe, paradoksalnie to właśnie ta anonimowość sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Możemy je zmieniać nawet kilkukrotnie, zwiększać liczbę pokoi oraz zmniejszać.
Natomiast dom to zazwyczaj zakup na całe życie. Oczywiście można również wybudować go samemu, od podstaw, własnymi rękami i patrzeć jak wznosi się ku górze. Jest to niezapomniane przeżycie, którego nie można doświadczyć decydując się na mieszkanie w bloku. Uczestniczenie w projektowaniu oraz budowaniu domu sprawia, że się do niego przywiązujemy.
Z kolei w stosunku do mieszkania mamy inne podejście. Można je kupić, co zdecydowanie bardziej przywiązuję lokatora, ale również wynająć od właściciela. Ze względu na to, że mieszkanie statystycznie posiada około 2 razy mniejszą powierzchnię od domu, można do niego szybko wnosić oraz wynosić różne rzeczy decyzja o przeprowadzce jest o wiele prostsza. Jeśli jesteś zainteresowany zmianą mieszkania koniecznie wejdź na .

Natomiast dom jest dla rodziny jak kolejny jej członek, którego nie można zmienić, przenieść ani zostawić.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *