Budując nowy budynek warto również pomyśleć o ważnym elemencie służącym ochronie środowiska jakim jest oczyszczalnia ścieków, które mogą zastąpić lub uzupełnić istniejący już system kanalizacyjny. Coraz chętniej ten pomysł wykorzystywany jest w projektach. Oczyszczalnie ścieków nie tylko ozdabiają ogród, ale jednocześnie oczyszczają ścieki. Obecnie firmy zajmujące się tą dziedziną budownictwa oferują kilka rodzajów tych urządzeń.

Pierwszą z nich są oczyszczalnie przydomowe. Nie zajmują zbyt wiele przestrzeni, dlatego też chętnie budowane są na niewielkich działkach. Oczyszczoną wodę, która się gromadzi można kolejny raz wykorzystać, np. do podlewania . Dzięki temu  nasz portfel nie ucierpi na kolejnym poborze wody z wodociągu. Zasada jej funkcjonowania oparta jest na wykorzystaniu rowów cyrkulacyjnych, energii słonecznej, ciepła geotermalnego oraz roślinnością, która porasta urządzenie w sezonie letnim.

Kolejnym rodzajem są oczyszczalnie szkolne. Poza zaletami jakie już znamy, takie oczyszczalnie mogą być wykorzystywane do nauki podczas lekcji biologii. W kilku szkołach w kraju powstały nawet laboratoria, gdzie dzieci mogą zaobserwować procesy zachodzące podczas kolejnych etapów oczyszczania.

Budowane są również oczyszczalnie ścieków osiedlowe i przemysłowe, dzięki którym ciek oczyszczony powraca do firmy czy też osiedla i może być wykorzystywany powtórnie. Jednym z przykładów jest największa osiedlowa oczyszczalnia w Wolskie. Powstała na miejscu wyschniętego stawu, woda z oczyszczalni napełniła staw, a pobliska roślinność ożyła na nowo. To nowoczesne rozwiązanie w tej miejscowości cieszy się zainteresowanie wśród innych krajów w Europie.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *