Komfort termiczny jest jednym z najistotniejszych parametrów, które wpływają na jakość mieszkania. W naszym klimacie, gdzie występuje przewaga dni chłodnych szczególnie ważna jest izolacja termiczna, mająca na celu utrzymanie ciepła oraz umożliwiająca oszczędności na ogrzewaniu.

Najczęściej stosowane w ocieplaniu materiały budowlane to styropian oraz wełna mineralna.

Są to dwa najpopularniejsze i najbardziej konkurencyjne materiały izolacyjne.

Styropian, czyli polistyren ekspandowany lepiej izoluje termicznie niż akustycznie. Jest dość odporny na zawilgocenie z powodu niewielkiej nasiąkliwości i szybko wysycha. Nie traci swoich właściwości pod wpływem wilgoci, a także jest lekki i łatwy w montażu. Słabo jednak znosi kontakt z ogniem i niektórymi chemikaliami czy promieniami UV. Stosuje się go głownie do ocieplania fundamentów, dachów płaskich, ścian murowanych i stropów. Natomiast wyroby z wełny mineralnej mają zarówno dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Są odporne na ogień oraz chemikalia. Stosuje się je przede wszystkim do ocieplania ścian, poddaszy, dachów płaskich i stropów. Służą również do wygłuszania sufitów podwieszanych, stropów między piętrami i ścian działowych. Płyty tradycyjne mają różne wymiary i różną grubość. Są fabrycznie nasączane impregnatem, który zmniejsza ich nasiąkliwość.

Niebagatelne znaczenie w zakresie stosowania mają ceny materiałów budowlanych stosowanych do ociepleń . Styropian jest materiałem najtańszym, z związku z tym częściej wykorzystywany jest do ocieplania dużych powierzchni, jak na przykład elewację bloków mieszkalnych.

By erka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *