Postępowanie podczas obliczania przewodów ogrzewań pompowych jest podobne jak w ogrzewaniach grawitacyjnych. Po obliczeniu strat ciepła w pomieszczeniu, rozmieszczeniu grzejników, narysowaniu instalacji oraz określeniu obciążenia cieplnego poszczególnych działek przystępuje się do doboru średnic przewodów.

Kolejność postępowania podczas doboru średnic przewodów:

  1. Przede wszystkim określa się najniekorzystniejszy obieg wody w instalacji. W ogrzewaniu pompowym najbardziej niekorzystnym obiegiem w rozdziale dolnym będzie w ostatnim pionie:
    • albo grzejnik najniżej położony, gdy średnice obiegu oraz pionów są zaprojektowane z pewnym zapasem, a wiec duże, wtedy ciśnienie grawitacyjne jest większe od start ciśnienia w przewodach.
    • albo grzejnik położony najwyżej, gdy średnice obiegu i pionów są zaprojektowane oszczędnie, wtedy opory przepływu są większe od ciśnienia grawitacyjnego; tę możliwość spotykamy najczęściej.
  2. Określamy następnie orientacyjnie optymalne ciśnienie pompy.
  3. Poobliczamy wydajność pomp. Mając dane wydajności pomp i ciśnienie optymalne dobieramy z katalogu pompę o zbliżonej charakterystyce.
  4. Określamy ciśnienie czynne.
  5. Określamy minimalną stratę ciśnienia podczas przepływu przez grzejniki rozpatrywane obiegu.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.