Podczas majowej debaty w Sejmie został przyjęty projekt ustawy nowego programu dopłaty do mieszkań Mieszkanie dla Młodych. Z racji, wielu procedur i systemów, które muszą zostać wykonane w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz bankach komercyjnych, jego wdrożenie zaplanowano dopiero na styczeń 2014 roku.
Program Mieszkanie dla Młodych ma stać się ratunkiem dla branży budowlanej oraz dla ludzi młodych, marzących o swoim własnym mieszkaniu. Po wycofaniu projektu Rodzina na Swoim oraz zniesieniu ulg budowlanych sytuacja na tym polu wygląda dość nieciekawie.
Także obecna sytuacja na rynku deweloperskim nie jest zbyt optymistyczna. Nawet ustawa deweloperska z 2012 roku na niewiele się zdała. Nałożyła na firmy obowiązek przedwstępnych umów w postaci notarialnego aktu oraz otwierania rachunków powierniczych na które mają być wpłacane pieniądze klientów. Co jednak istotne, z racji nieprzygotowania sporej części banków do wprowadzenia tych produktów, ustawa jedynie utrudnia działania deweloperom, zamiast im pomagać. Banki oferują głównie zamknięte rachunki powiernicze, z których firma w czasie budowy nie może korzystać. W efekcie tego, deweloper musi korzystać z własnych środków bądź też zaciągnąć kredyt, który zwiększy koszt inwestycji. Również i koszt aktów notarialnych jest dość wysoki zarówno dla klienta jak i dewelopera.
Kolejnym utrudnieniem są zmiany wprowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które dają klientom możliwość odstąpienia od umowy bez większych konsekwencji niemalże w każdym momencie. Może to więc stanowić dość duży problem w sprzedaży mieszkań przez deweloperów.
Okres przerwy między programem Rodzina na Swoim a Mieszkanie dla Młodych niesie ze sobą wiele negatywnych skutków i to nie tylko dla firm deweloperskich, ale i ich klientów. Przyczynia się chociażby do mniejszego popytu na mieszkania i braku możliwości zakupu własnego lokum przez dużą część młodych obywateli. Patrząc z obu perspektyw, wdrożenie projektu Mieszkanie dla Młodych jest więc oczekiwane z niecierpliwością.
Mieszkanie dla młodych warunki:
- przeznaczony dla rodzin, singli oraz osób samotnie wychowujących dzieci
- nieprzekraczalny wiek kredytobiorców to 35 lat
- obejmuje mieszkania do 75 m2 z rynku pierwotnego
- jednorazowa dopłata traktowana jako wkład własny kredytobiorcy
- dopłata na poziomie 10%-20% (w zależności od liczby dzieci w rodzinie)